Na czym polega dezynfekcja i dezynsekcja?

Każdy spośród nas chce, aby jego otoczenie było pewne oraz dobre pod jakimkolwiek względem. Nieraz potrzebujemy natomiast pomocy fachowców, jacy pomogą nam o to zadbać. Należałoby więc wiedzieć, czym jest dezynfekcja, natomiast czym podobna w nazwie – dezynsekcja. Na czym polegają oba mechanizmy? Oraz jakie są rozbieżności między nimi?

Dezynfekcja – likwidacja drobnoustrojów

Dezynfekcja to inaczej odkażanie. Jest to jedna spośród pierwszych funkcji higienicznych robionych każdego dnia przede wszystkim w instytucjach leczniczych, natomiast również wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja czy przetwórstwo żywności. Mogą podlegać jej przeróżnego rodzaju przestrzenie oraz przedmioty, natomiast również nawierzchnia ciała człowieka lub woda. Jest także przeprowadzana epizodycznie – robi się m.in. dezynfekcję pomieszczeń po zmarłych czy chorych, natomiast również padniętych zwierzętach. Dezynfekcja ze względu na własne właściwości robiona jest wszędzie tam, gdzie istotna jest czystość, natomiast wprost wszechstronnie rozumiana sterylność.

Do dezynfekcji stosowane są formy fizyczne (na przykład, światło oraz para hydrologiczna, wysokie temperatury) syntetyczne (alkohole, kwasy, zasady, utleniacze oraz tymże zbliżone środki) i termiczno-chemiczne (środki chemiczne w zwiększonej temperaturze wody do 600 Celsjusza). Od czego zależy, czy dezynfekcje odniesie sukces? Możemy wymienić trzy podstawowe elementy: typ i ilość mikroorganizmów, środowisko (temperatura czy jego wilgoć) i dobór odpowiedniego środka czyszczącego. W każdym wypadku stosowane są właściwe formy, jakie pozwolą na całkowite wyeliminowanie bakterii w postaci wegetatywnej.

Dezynsekcja, inaczej walka z owadami

Biegające oraz latające szkodniki są nie jedynie uporczywe, jednak często stanowią duże ryzyko – na przykład dla żywności lub artykułów konsumpcyjnych przechowywanych w magazynach czy sklepach. Mianem dezynsekcji oznacza się system postępowań mających na celu stałe pozbycie się robaków z danego obszaru. We współzależności od potrzeb, w ramach tego typu usługi może zostać zrobione odpluskwianie lub odkomarzanie pomieszczeń. Jednakowo regularnie wykonywaną pracą poprzez służby dezynsekcyjne jest usuwanie karaluchów i pozostałych szkodliwych robaków.

Dezynsekcję robimy przeważnie w domach, w miejscach, w jakich pracujemy, jak i także w obiektach publicznych. Zdarza się także, że dezynsekcja może być wykonywana w terenie (np. odkomarzanie). W wypadku dezynfekcji rzecz jest prosta: robimy ją w miejscach, w jakich na bieżąco musi być podtrzymana stała czystość oraz higiena, natomiast zatem przede wszystkim w szpitalach, przychodniach lub także w przeróżnego typu pozostałych instytucjach leczniczych.

Dezynfekcję oraz dezynsekcję pomieszczeń i pojazdów warto powierzyć specjalistom z Majewski-group.pl.