Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Obowiązki kadrowo-płacowe dotyczą każdego przedsiębiorcy, zatrudniającego pracowników w swojej firmie. Tego rodzaju zobowiązania mogą rodzić pewne problemy. Są to bowiem zagadnienia wyjątkowo złożone. Sytuacji nie ułatwiają również wciąż zmieniające się przepisy prawa pracy. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli różnego rodzaju firm decyduje się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej i na czym ona polega?

Czym jest obsługa kadrowa?

Obsługa kadrowa musi występować wszędzie tam, gdzie zatrudnieni są pracownicy. Może ona należeć do obowiązków księgowego, dla którego został stworzony etat w firmie. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy decydują się skorzystać z usług profesjonalnych biur rachunkowych. Pod pojęciem obsługi kadrowej kryje się nie tylko prowadzenie dokumentacji kadrowej, ale również i sporządzanie dokumentacji, związanej z płacami, kontakt z Urzędem Skarbowym i ZUS-em oraz przesyłanie do tych instytucji odpowiednich dokumentów we właściwym terminie. Powierzając te zadania profesjonalistom, przedsiębiorca zyskuje gwarancję terminowości usług oraz pewność, że księgowość w tym zakresie prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami.

Co obejmuje obsługa kadrowa?

Obsługa kadrowa obejmuje m.in. kontrolę nad wypłatą wynagrodzeń, ewidencję urlopową, rekrutację na poszczególne stanowiska wraz ze sporządzaniem stosownych umów, powadzenie teczek osobowych wszystkich pracowników przedsiębiorstwa oraz przygotowywanie wypowiedzeń lub świadectw pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Osoba, która zajmuje się obsługą kadrową, prowadzi również rozliczenia pracownicze, zeznania roczne i ewidencję zwolnień lekarskich.

Pełna księgowość Bydgoszcz

Co to jest obsługa płacowa?

Obsługa płacowa to kolejny element, bez którego nie może obejść się przedsiębiorstwo, zatrudniające pracowników. W jej skład wchodzi tworzenie listy wynagrodzeń i wypłat z tytułu różnego rodzaju umów cywilno-prawnych. Osoba, która zajmuje się obsługą płacową firmy, tworzy listy płac pracowników, przygotowuje zaświadczenia o zarobkach i deklaracje, związane z dochodami. Podobnie, jak w przypadku obsługi kadrowej, istotny będzie również kontakt z ZUS-em i Urzędem Skarbowym w celu przygotowywania miesięcznych deklaracji rozliczeniowych oraz różnego rodzaju raportów. Nie można przy tym zapominać również o deklaracjach PIT, wchodzących w skład obsługi płacowej firmy.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego?

Dzięki skorzystaniu z ofert biur rachunkowych przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić czas, który współcześnie zyskuje coraz większe znaczenie. Księgowy zadba o odpowiednią dokumentację i będzie pilnował terminowych rozliczeń. Zaufanie specjalistom daje gwarancje kontroli nad różnymi zagadnieniami, związanymi z kadrami i płacami oraz sprawami pracowniczymi. Dzięki temu wszystkie deklaracje będą składane w terminie, umowy będą spisywane prawidłowo, a rozliczenia i zaświadczenia wystawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami. To pewność, w którą warto zainwestować, decydując się na współpracę z dobrym biurem rachunkowym.