O czym pamiętać ćwicząc z ekspanderem?

Wiosna w każdym roku zaskakuje osoby, które spędziły okres jesienno-zimowy biernie. Pierwsze promienie słońca kuszą, by odsłonić fragmenty ciała które do tej pory były zakryte długimi spodniami lub swetrami. Przechodzenie na dietę niestety nie przyniesie efektów w postaci pięknego, ujędrnionego ciała. Może warto więc poćwiczyć? Wystarczy wygospodarować codziennie 15-20 minut na zbawienny dla naszej urody trening i wybrać odpowiedni ekspander do ćwiczeń. O czym pamiętać ćwicząc z tym sprzętem?

Ekspander – dlaczego warto?

Ekspander jest bardzo tanim i prostym przyrządem, którym możemy posługiwać się w warunkach domowych, a który pozwoli nam wzmocnić i rozciągnąć wiele partii mięśni. Jest na tyle niewielki, że łatwo się go przechowuje a co istotne – możemy spakować go do walizki i zabrać ze sobą na wyjazd – tak dla utrzymania naszego sportowego nawyku.

O czym pamiętać ćwicząc z ekspanderem?

Istotne jest rozeznanie w modelach ekspanderów, ponieważ to od nich zależy na jakie rodzaje ćwiczeń możemy sobie pozwolić. W sprzedaży można znaleźć zarówno modele klasyczne – z uchwytami i gumowymi linkami lub metalowymi sprężynami – ale również takie o nietypowym kształcie – ekspander w kształcie koła lub w formie ósemki. Najważniejszą zasadą przy wyborze odpowiedniego dla siebie ekspandera jest ta, że musimy dobrać go indywidualnie. Musimy pamiętać, że pożyczanie ekspandera od innej osoby nie tylko nie przyniesie wymiernych korzyści, ale może być niebezpieczne. Jeśli sprężyny są zbyt krótkie, mogą się zerwać.

Pragnąc zakupić przyrząd do ćwiczeń, udajmy się w tym celu do sugerowanego przez większość osób, uznanego sklepu sportowego w naszym mieście. Wybierzmy produkt renomowanej marki, która gwarantuje bezpieczeństwo i najwyższą jakość sprzętu. Najważniejszymi kwestiami, na które musimy zwrócić uwagę jest długość ekspandera, którą dobieramy do naszego wzrostu i rozpiętości ramion. Wybór odpowiedniego rozmiaru ma kluczowe znaczenie dla efektywności treningu. Aby ćwiczenia były zróżnicowane, najlepiej wybierzmy taki model który można regulować poprzez odczepianie linek/sprężyn.

Bardzo ważna jest technika wykonywania ćwiczeń. Nie zapominajmy o prawidłowej postawie ciała i napinaniu odpowiednich mięśni. Koniecznym elementem każdego profesjonalnego treningu jest wykonanie rozgrzewki, która pomocna będzie w przygotowaniu mięśni do nowych wyzwań, jakie im niosą ekspandery. Dzięki niej unikniemy bólu i poważniejszych kontuzji. Na jakość naszego treningu wpływa opór, który będą dawały linki. Im opór będzie większy, tym nasze mięśnie będą intensywniej pracowały, a systematyczne ćwiczenia przyniosą upragnione efekty. Musimy jednak pamiętać, że nawet podczas ćwiczeń z tak niepozornym sprzętem, nie możemy rzucać się na głęboką wodę – opór zwiększajmy stopniowo. Pozwoli nam to na oswojenie się ze sprzętem i nie zniechęci do podejmowania działania w kolejnych dniach.

Modnym tematem poruszanym w mediach stały się zdrowa dieta i systematyczne nawadnianie organizmu w ciągu całego dnia. Woda i to, co spożywamy ma ogromny wpływ na wygląd naszego ciała – warto z tego faktu korzystać, szczególnie w okresie kiedy bardzo intensywnie ćwiczymy. Stale miejmy przy sobie butelkę z wodą, a po treningu nie zapomnijmy o zjedzeniu posiłku, który przywróci organizmowi energię i dostarczy cennych składników, potrzebnych dla kształtowania mięśni.