Odbudowa maszyn – sprawdzona opcja dla niedostatku rynku

W czasach ciągle rosnącego zapotrzebowania na maszyny coraz trudniej o zakup nowej czy używanej koparki, minikoparki lub ładowarki w przyzwoitej cenie odpowiadającej jakości. Rynek zdaje się nie nadążać za oczekiwaniami klientów, przez co zakup nowej maszyny może spędzać sen z powiek wielu osobom. Producenci nie ułatwiają potencjalnym klientom sytuacji, a pandemia dodatkowo wszystko skomplikowała. W przypadku maszyn używanych, opcje nie są szczególnie lepsze. Aby cieszyć się z maszyny w przynajmniej dobrym stanie, trzeba się wykosztować i nigdy nie ma gwarancji, że kupując sprzęt, będziemy cieszyć się jego zerową awaryjnością. Może okazać się, że nasza koparka czy ładowarka ma ukryte wady, które ujawnią się i pociągną za sobą dodatkowe nieprzewidziane koszta. Rozwiązaniem tego problemu jest odbudowa maszyn. Coraz popularniejsza metoda, która oferuje wiele korzyści, skłaniając kolejnych klientów do oddawania swoich maszyn do odremontowania.

Proces odbudowy krok po kroku

Odbudowa maszyn budowlanych oraz drogowych, kolejowych czy rolniczych to proces kilkuetapowy. Jednak w większości hal producentów, takich jak Volvo, Caterpillar, JCB czy Liebherr, wygląda on bardzo podobnie. Na początku diagnozowane są widoczne usterki. Oględziny sprzętu mają za zadanie wczesne wykrycie wycieków z układów hydraulicznych i uszkodzeń, dzięki temu w kolejnych etapach odbudowy prace przebiegają sprawniej. Po oględzinach maszyna zostaje zdemontowana na części pierwsze. Wszystkie rozdzielacze, silniki i pompy są dokładnie sprawdzane i regenerowane. W przypadku zbyt dużych uszkodzeń, zostają one wymienione na nowe. Poza regeneracją mechaniczną ważna jest również estetyka. Wnętrze kabiny z czasem ulega zużyciu, dlatego, aby operator mógł poczuć się, jakby pracował w nowej maszynie, wszystkie tapicerki, manetki i pokrętła zostają wymienione. W konsekwencji koparka, minikoparka czy ładowarka, naprawdę wygląda, jakby wyjechała prosto z fabryki.

Kiedy części zostają skompletowane, maszyna zostaje zmontowana. Mechanicy dokładnie dopasowują wszystkie elementy i podzespoły tak, aby sprzęt pracował odpowiednio. Jeżeli pojawią się niedociągnięcia, zostają wyłapane w teście maszyny. Jest on bardzo ważny, bo pozwala wykryć te niedoróbki, które natychmiast są usuwane przez mechaników. Po poprawkach koparka, minikoparka, spychacz lub ładowarka, zostają oddane operatorowi, który w warunkach roboczych testuje wygodę pracy i działanie wszystkich elementów. Jeżeli nie będzie miał uwag, sprzęt zostaje oddany właścicielowi, który zlecił odbudowę maszyny.

Co przemawia za wyborem odbudowy maszyn?

Odbudowa maszyn budowlanych, drogowych, kolejowych czy rolniczych nie bez powodu staje się coraz popularniejsza. Nie zapłacimy za nią tyle, ile musielibyśmy wydać na zakup nowej koparki, minikoparki czy ładowarki. W przypadku maszyn używanych, z niższą ceną wiąże się ryzyko, które przy odbudowie nie występuje. Generalny remont to także oszczędność czasu. Na nowy sprzęt nierzadko trzeba czekać nawet sześć miesięcy. Pół roku bez potrzebnej maszyny oznacza stracony sezon i pieniądze. Odbudowa maszyny nie zajmie tyle czasu, dzięki czemu nie będziemy musieli się o to martwić. Dodatkowo istnieją teorie, że producenci z każdym rokiem obniżają jakość swoich sprzętów, jednocześnie nie zważając na ich ciągle rosnące ceny. Jeśli mamy maszynę kilkunastoletnią, możemy przypuszczać, że po odbudowie będzie ona lepszej jakości niż nowy produkt i posłuży bezawaryjnie znacznie dłużej. W przypadku, gdy w grę wchodzi brak zamiennej maszyny na czas generalnego remontu, zawsze istnieje opcja wynajmu. W ogólnych rozrachunku koszty nie będą przewyższać wartości nowej koparki, minikoparki, spychacza czy ładowarki.

Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych, drogowych czy rolniczych to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przystępną cenę, zaoszczędzony czas i nie chcą ryzykować zakupem używanego sprzętu, który może w przyszłości okazać się awaryjny i kosztowny w utrzymaniu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/