Odwodnienie liniowe – kiedy warto je zastosować?

W naturalnym środowisku woda w większości przypadków odprowadza się sama – różnego rodzaju roślinność, a przede wszystkim drzewa o rozbudowanym systemie korzeni wchłania nadmiar wilgoci, zapobiegając gromadzeniu się wody nawet przy intensywnych opadach. Niestety, procesy te nie zachodzą w terenach zabudowanych.

To, dlaczego miasta muszą mierzyć się z tym problemem, jest dość oczywiste. Po pierwsze, na próżno szukać w nich większej ilości drzew – nawet jeśli w danej miejscowości można znaleźć parki, to pokrywają one jedynie ich niewielką część. Kolejną, prawdopodobnie bardziej istotną kwestią, jest fakt, że opady atmosferyczne niemal zawsze spływają na betonowe lub asfaltowe powierzchnie, które nie wchłaniają wody. Nawet drobne nierówności wystarczą, aby na drogach i chodnikach tworzyły się kałuże, co przy silniejszych, długotrwałych opadach może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki.

W jaki sposób rozwiązać problem stojącej wody?

Problemy spowodowane technologią często można także rozwiązać za pomocą technologii. Niemal każde nowoczesne miasto posiada system kanalizacji, który odprowadza nadmiar opadów z dala od dróg i chodników. Niezbędnym elementem tego systemu są jednak odwodnienia liniowe, które pozwalają wodzie obrać prawidłowy bieg. Wprowadza się je wszędzie tam, gdzie są potrzebne – na parkingach, prywatnych posesjach, podjazdach.

Czym są odwodnienia liniowe?

Warto odpowiedzieć sobie jednak, czym dokładnie jest odwodnienie liniowe. To bardzo proste – są to wmontowane w podłoże przewody z betonu lub tworzyw sztucznych, które odprowadzają wodę do wyznaczonych zbiorników lub studzienek. Istnieją duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi instalacjami, gdyż zazwyczaj dopasowuje się je do konkretnych warunków i potrzeb zamawiającego je klienta.

Czym powinny cechować się dobre odwodnienia liniowe?

Faktyczną jakość odwodnień liniowych można ocenić na wiele sposobów. Rzecz jasna, pierwszą rzeczą, na jaką powinno się zwrócić uwagę, jest ich trwałość. To, jak bardzo wytrzymałe są dane odwodnienia liniowe, uwarunkowane jest przede wszystkim materiałem, który został zastosowany w ich produkcji. Warto więc dokładnie zapoznać się z parametrami wybranego produktu przed dokonaniem zakupu.

Równie ważna jest wydajność odwodnień Należy zaznaczyć, że kwestia ta jest w dużej mierze uzależniona od ich montażu oraz warunków, w jakich te się znajdują. Zaleca się już na początku zadbać o to, aby odwodnienia liniowe były prawidłowo wkomponowane w swoje otoczenie – jest to w końcu inwestycja na lata!