Ortodonta – czym właściwie się zajmuje?

Ortodonta to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, co w praktyce często wiąże się z założeniem aparatu nazębnego. Pomaga on zarówno dzieciom, którym krzywo rosną zęby, jak i dorosłym z różnego rodzaju wadami zgryzu oraz innymi tego typu problemami, które negatywnie wpływają na spożywanie pokarmów i estetykę uśmiechu.

Komu może pomóc ortodonta i kiedy konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Tylko dentysta jest w stanie sprawdzić, czy pacjent będzie mógł odnieść jakiekolwiek korzyści z leczenia ortodontycznego. Na podstawie wywiadu, badań klinicznych, badań rentgenowskich i specjalistycznych narzędzi diagnostycznych może zdecydować o tym, czy u konkretnego pacjenta należy zastosować takie leczenie.

Kandydatami są najczęściej osoby, u których występuje:

  • wysunięcie żuchwy,
  • przodozgryz górny,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz krzyżowy,
  • diastema,
  • przemieszczenie linii środkowej,
  • stłoczenie zębów.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Dentysta prowadzący leczenie ortodontyczne najczęściej zastosuje aparat stały albo ruchomy. Ten pierwszy zakładany jest w szczególności osobom dorosłym i młodzieży, natomiast ten drugi u dzieci, które muszą mieć go na zębach kilka albo kilkanaście godzin dziennie.

Zanim lekarz założy aparat, musi dokładnie oczyścić całą jamę ustną pacjenta, ponieważ zamki w aparacie na wiele miesięcy zablokują dostęp do niektórych przestrzeni międzyzębowych. W większości przypadków usuwa się osad i kamień nazębny, ale czasami niezbędne jest także lakierowanie fluorem.

U nielicznych pacjentów gdzie zęby są stłoczone albo występuje problem ich nadliczbowości, stomatolog decyduje o usunięciu, czyli w języku dentystów – ekstrakcji. Jest to jednak zabieg stosowany ostatecznie, w wyjątkowych przypadkach.

Warto jak najwcześniej zdecydować się na leczenie ortodontyczne, ponieważ w ten sposób możemy uzyskać prawidłowy kształt zębów. Dentysta na bieżąco będzie monitorował postępy i regulował aparat. Natomiast pacjent musi dbać o prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej i systematycznie odwiedzać gabinet ortodontyczny.

Więcej przydatnych informacji na temat ortodoncji można znaleźć na stronach internetowych gabinetów stomatologicznych, np. https://klinikastomatologii.eu/uslugi/ortodoncja/.