Piec gazowy dwufunkcyjny- idealne rozwiązanie grzewcze do domu

Nie da się ukryć, że wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego do domu, często stanowi ogromne wyzwanie. Zwykle chcemy by urządzenie było jak najbardziej wydajne oraz ekonomiczne. Z racji tego, że wiele osób rezygnuje z ogrzewania elektrycznego, co może być podyktowane stale rosnącymi cenami energii, świetnym rozwiązaniem do domu okazuje się piec gazowy dwufunkcyjny. Czym on się charakteryzuje?

Budowa kotła gazowego dwufunkcyjnego

Zrozumienie zalet pieca gazowego dwufunkcyjnego, będzie o wiele łatwiejsze, jeśli zwróci się uwagę na sposób, w jaki został on skonstruowany. Tak więc, piece gazowe dwufunkcyjne składają się przede wszystkim z:

  • palnika gazowego wraz z zapłonnikiem
  • odpowiedniej armatury i orurowania gazowego
  • odpowiedniej armatury wraz z orurowaniem wodnym
  • wymiennika ciepła, który zlokalizowany jest w nagrzewnicy i podgrzewany jest on płomieniem z palnika
  • pompy obiegowej, dzięki której możliwe jest krążenie wody w instalacji
  • czujnika poziomu ciśnienia lub manometru
  • trójdrogowego zaworu, który umożliwia przełączanie trybów pracy kotła

Co ciekawe, jeśli postawimy na piec gazowy dwufunkcyjny, kondensacyjny, to dodatkowo będzie on wyposażony w funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin.

Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?

Tak naprawdę, zasada działania pieca gazowego dwufunkcyjnego jest niezwykle prosta. W pierwszej kolejności do palnika dostarczany jest gazy, który pod wpływem wygenerowanej iskry po prostu się zapala. Wówczas może on skutecznie podgrzać wodę, która swobodnie przepływa przez wymiennik ciepła. Oczywiście wymiennik ten musi charakteryzować się odpowiednią powierzchnią, by podgrzanie wody było szybkie i wydajne, a co więcej pozwoli to na przejęcie jeszcze większej ilości ciepła z gazu, który się spala. Pompa obiegowa zapewnia sprawny przepływ wody i uruchamia się ona w momencie, kiedy w zapłonniku pojawi się iskra, tak więc nie ma obaw co do tego, że woda zostanie doprowadzona do temperatury wrzenia.

Jak dobrać moc pieca gazowego dwufunkcyjnego?

Dobór odpowiedniej mocy pieca gazowego dwufunkcyjnego do domu wcale nie jest najprostszym zadaniem. Trzeba bowiem uwzględnić przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło, a także wziąć pod uwagę jego powierzchnię. Tak więc, by dobrać odpowiednią moc kotła gazowego dwufunkcyjnego trzeba uwzględnić następujące czynniki:

  • jakość oraz grubość warstwy, którą został ocieplony budynek
  • wysokość pomieszczeń, które mają zostać ogrzane, wobec tego konieczne jest wyliczenie kubatury ogrzewanego budynku

Po uwzględnieniu wyżej wymienionych parametrów, wylicza się zapotrzebowanie na moc grzewczą pieca gazowego dwufunkcyjnego.