Podpowiadamy, jak wybrać dobre przedszkole dla swojego dziecka

Wybór odpowiedniego przedszkola dla naszego malucha nie jest zadaniem łatwym, szczególnie dla tych rodziców, którzy po raz pierwszy powierzają swoje dziecko obcym osobom. Dodatkowo okres przedszkola jest niezwykle istotny w kształtowaniu młodego człowieka, dlatego środowisko, do jakiego trafi powinno stosować odpowiednie zasady pedagogiczne i stwarzać warunki do rozwoju młodego człowieka. Zatem czym kierować się w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji i na co szczególnie zwrócić uwagę przeglądając oferty placówek, by mieć pewność, że nasze dziecko trafi do środowiska otwartego i pełnego miłości?

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Dużym błędem jest przekonanie, że wszystkie przedszkola są takimi samymi placówkami, dlatego nie warto marnować zbyt wiele czasu na szukanie tej jednej, najlepszej palcówki. Nie jest również prawdą, że jedyna aktywność dziecka w przedszkolu to bezrefleksyjna zabawa. Oczywiście, maluch w tym wieku przyswaja najwięcej właśnie poprzez zabawę, jednak nie oznacza to, że nie ma ona żadnego celu. Prawda jest całkowicie inna, bowiem to właśnie do około 6 roku życia umysł dziecka wykazuje największą plastyczność oraz chłonność, co oznacza, że powinien on być odpowiednio stymulowany. Zatem stojąc przed wyborem przedszkola warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą znacząco wpływać na pobyt dziecka w placówce i jego rozwój.

Podejście pedagogiczne

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że istnieją różnorodne podejścia pedagogiczne, które kładą nacisk na różne aspekty wychowania dziecka. Mogą to być przedszkola prywatne, państwowe, montessoriańskie czy też waldorfowskie. Oczywiście w mniejszych miejscowościach wybór ten będzie zdecydowanie mniejszy, jednak w każdym przypadku warto zwrócić uwagę na:

  • kadrę, która pracuje w dalej placówce, w tym kompetencje i ukończone studia,
  • to jak rozwiązywane są sytuacje konfliktowe,
  • jak przebiega komunikacja z rodzicami,
  • jaki jest system kar i nagród

Zajęcia dodatkowe i specjaliści

Jak już wspomnieliśmy, istotne jest odpowiednie oddziaływanie na chłonny umysł przedszkolaka. Z tego powodu bardzo ważne jest, by przedszkole, do którego będzie uczęszczało dziecko oferowało szeroki zakres zajęć dodatkowych oraz spotkań ze specjalistami, takimi jak logopeda, psycholog czy terapeuta pedagogiczny. Miejscem takim, które posiada wyjątkowo bogatą ofertę zajęć dodatkowych jest Przedszkole MÓWIŚ, mieszczące się w Słupsku przy ul. Orląt Lwowskich 2. Nie bez znaczenia jest tutaj również ramowy rozkład dnia oraz to, ile czasu maluchy spędzać będą na podwórku przedszkolnym.

Przedszkole dla dzieci MÓWIŚ w Słupsku

Proces adaptacji

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem, który pozwoli wspierać malucha w pierwszych dniach nauki przedszkolnej jest odpowiedni proces adaptacji. Z tego powodu niezwykle istotne jest to, by sprawdzić, czy przedszkole organizuje spotkania adaptacyjne przed rozpoczęciem roku szkolnego oraz czy umożliwiają rodzicom uczestnictwo w tym procesie.

Posiłki

Kolejną rzeczą, na którą powinien zwrócić uwagę rodzic, są oczywiście posiłki. Szczególnie ważna jest tutaj, jakość jedzenia podawanego dzieciom, czy są one podgrzewane, czy gotowane na miejscu.  Warto również zapytać, czy istnieje możliwość przygotowywania posiłku dla dziecka w domu. W końcu jedzenie jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a zdrowe posiłki w tym wieku dadzą maluchowi siłę, by zdobywać świat.

Warunki lokalowe oraz bezpieczeństwo

Ostatnim z omawianych przez nas aspektów będą warunki lokalowe oraz bezpieczeństwo dziecka. Warto tutaj zwrócić uwagę na wielkość sali, ogrodzenie terenu, jakość sprzętu znajdującego się w przedszkolu i na terenie placu zabaw. Wszystko to ma istotny wpływ na bezpieczeństwo naszego dziecka, które będzie przebywać w placówce codziennie.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna PRAKTIS

Ciekawą propozycją na mapie Słupska oferującą możliwość nieskrępowanego, jednak odpowiednio nakierowanego rozwoju dziecka jest  Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna PRAKTIS mieszcząca się w Słupsku przy ul. S. Starzyńskiego 3a. Jest to miejsce dla każdego rodzica, który poszukuje wsparcia w rozwoju swojego malucha oraz chce mu zapewnić jak najlepsze warunki do poszerzania swoich umiejętności. PRAKTIS oferuje nie tylko opiekę poradni, ale i wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, dogoterapię, a nawet zabiegi w komorze hiperbarycznej.