Popularne filmy na podstawie książek, które musisz obejrzeć

Świat filmów i książek od jakiegoś czasu w pewnym stopniu się zazębia. Twórców inspirują bardzo często przeczytane książki, zaś pisarzom zdarza się napisać książkę na podstawie zobaczonego filmu. Ta druga sytuacja ma miejsce jednak dużo rzadziej, dlatego dzisiaj zajmiemy się ekranizacjami książek, na które naprawdę warto poświęcić czas.

Jakie książki są najczęściej ekranizowane?

W tej kwestii nie obowiązuje żadna reguła, gdyż twórcy filmów podejmują decyzje o przeniesieniu danej książki na srebrny ekran bardzo często z czysto subiektywnych pobudek. Być może dostrzegają w niektórych historiach filmowy potencjał lub uznają, że dzieło jakiegoś autora jest tak ważne, że powinno zostać uwiecznione również w wersji filmowej. Oczywiście nie bez znaczenia jest także popularność danej książki. Gdy jakiś tytuł zostaje okrzyknięty bestsellerem, to można się spodziewać, że niebawem znajdzie się ktoś, kto ją sfilmuje.

Na srebrny ekran przenoszone są historie napisane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Duża część bajek i filmów dla najmłodszych ma swoje pierwowzory na kartach powieści. Zdarza się, że młodzież po zobaczeniu filmu sięga po książkę, bardzo często jest też odwrotnie. Warto przejrzeć top 5 książek dla nastolatków na kedu.pl, wśród nich znajdują się też pozycje, które zostały zekranizowane.

Ekranizacje, które musisz zobaczyć

Bardzo trudno byłoby stworzyć spis wszystkich ekranizacji książek, które powstały od początku historii kinematografii, która nie jest przecież aż tak długa. Przedstawione propozycje stanowią subiektywny wybór filmów, które warto zobaczyć i porównać z książkowymi pierwowzorami. Naszym zdaniem najlepiej jest w pierwszej kolejności przeczytać książkę, a dopiero później zobaczyć film, jednak każdy ma prawo obrać dowolną kolejność.

1. Lśnienie

Powieść amerykańskiego mistrza horroru, Stephena Kinga, została przeniesiona na ekran przez Stanleya Kubricka. Do dziś jest to bardzo chętnie oglądany film, ma grono gorących zwolenników, jak i krytyków. Początkowo nie był zbyt dobrze oceniany, skrytykował go nawet sam Stephen King. Trzeba jednak przyznać, że postać stworzona przez Jacka Nicholsona zapada w pamięć, podobnie jak niektóre sceny, które na stałe zapisały się w popkulturze.

2. Trylogia „Władca pierścieni…”

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów fantasy. Przeniesienie prozy J.R.R. Tolkiena na ekrany kin było tak głośnym wydarzeniem, że każdy, kto, choć odrobinę interesuje się filmowym światem, na pewno o tym słyszał. Wszystkie trzy filmy zdobyły pokaźną liczbę nagród, w tym kilkanaście Oskarów. To po prostu trzeba zobaczyć!

3. Duma i uprzedzenie

Jak widać, każda z naszych propozycji reprezentuje zupełnie inny gatunek. Duma i uprzedzenie to ekranizacja powieści Jane Austen o tym samym tytule. Niezwykle romantyczna, a zarazem zabawna opowieść o życiu pięciu sióstr. Ich perypetie świetnie ukazują realia angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII i XIX wieku. Zarówno film, jak i książka pewnie bardziej przypadną do gustu kobietom, ale i dla panów to również może być ciekawy seans.