Probiotyki na rynku kosmetyków

Probiotyki zawojowały rynek suplementów diety oraz preparatów wspierających odporność. Środki, takie jak Mycobiotic, są także najlepszymi sprzymierzeńcami jeśli chodzi o powrót do formy po długotrwałej antybiotykoterapii lub po wyniszczeniu organizmu silnymi lekami zażywanymi w wyniku poważnej choroby. Ale probiotyki mają jeszcze jedną, nieoczywistą stronę. Możemy je znaleźć …w sklepach z kosmetykami. Probiotyki bowiem świetnie sprawdzają się w kosmetykach, skutecznie walcząc zarówno z drobnymi niedoskonałościami cery, jak również z poważniejszymi problemami i alergiami. O tym poniżej.

Probiotyki dla pielęgnacji

Skóra to nasza bariera chroniąca nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zamieszkują ją różnego rodzaju bakterie, drożdże i bakterie. Wszystkie te mikroorganizmy nazywane są mikrobiomem skóry. Regularnie używane, odpowiednie kosmetyki, mogą przez wiele lat wspomagać odpowiednią kondycję naszej skóry, a także ją nawilżać. Probiotyki możemy znaleźć w takich kosmetykach jak:

  • kremy, peelingi – tutaj najczęściej znajdziemy bakterie probiotyczne z gatunku ​​Lactobacillus. Działają na skórę kojąco, oczyszczają ją. Jednocześnie są środkiem kojącym wtedy, kiedy spędzimy zbyt dużo czasu na słońcu i nasza skóra będzie zaczerwieniona. Przy codziennej pielęgnacji ważne jest także, aby skóra była w stanie wchłonąć odpowiednią ilość witamin i innych składników odżywczych pochodzących z kosmetyków. Jeśli dobrze przygotujemy ją do tego odpowiednimi probiotykami, nasze kosmetyki staną się jeszcze bardziej wydajne, a skóra zachowa zdrowy wygląd bardzo długo.
  • kosmetyki do mycia (szampony, żele pod prysznic) – tutaj również znajdziemy probiotyki, ale w tym przypadku są one odpowiedzialne za przywrócenie odpowiedniego stopnia nawilżenia skóry. W tej grupie znajdziemy również płyny do higieny intymnej utrzymujące odpowiednie pH okolic intymnych, co skutkuje zmniejszeniem ilości podrażnień oraz infekcji.

Probiotyki przy cerze alergicznej i trądzikowej

Skóra często reaguje alergicznie na różnego rodzaju zanieczyszczenia, a także substancje, z którymi wcześniej się nie zetknęliśmy i nie przetestowaliśmy ich działania, a w jakiś sposób nam szkodzą. Uczulenia różnego rodzaju najczęściej występują u dzieci, choć cierpi na nie również spora grupa osób w wieku dorosłym. Skóra alergiczna (w tym również atopowa) objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem, uporczywym uczuciem świądu, nierzadko także peelingowaniem się naskórka w dotkniętych alergią miejscach. Kosmetyki do skóry alergicznej przede wszystkim mają za zadanie uspokoić stan zapalny, zniwelować zaczerwienienie, załagodzić uczucie świądu – a wszystko to w celu przywrócenia komfortu osobie chorej. Mając skórę alergiczną zdecydowanie powinniśmy sięgać po kosmetyki z probiotykami, gdyż ich codzienne stosowanie niesie za sobą niemal wyłącznie korzyści.

Cera trądzikowa natomiast może pojawić się w każdym wieku, choć statystycznie dosięga najwięcej osób młodych. Co więcej, łatwiej jest wyleczyć trądzik u młodzieży ze względu na przebadane źródło jego pochodzenia w tym wieku, niż w wieku dorosłym, kiedy teoretycznie powinno go nie być i nie wiadomo dlaczego się pojawił. Badania wykazują, że oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, przy skórze trądzikowej powinno się przyjmować preparaty probiotyczne z bakteriami zwyczajowo występującymi w większości produktów mlecznych, gdyż korzystnie oddziałują na zmienioną chorobowo skórę. Natomiast kosmetyki probiotyczne nakładane punktowo stanowią niejako tarczę ochronną dla naszej skóry, dzięki której nie doprowadzamy do dalszego rozprzestrzeniania się patogennych bakterii wywołujących trądzik. Kosmetyki probiotyczne mogą być używane przy każdym typie cery.