Profesjonalna przecinarka plazmowa do cięcia mechanicznego

Cięcie plazmą pozwala na szybkie i estetyczne docinanie nawet najtwardszych materiałów o różnej grubości i odmiennym kształcie. Cięcie za pomocą plazmy jest możliwie, jedynie w specjalnych warunkach, które uzyskuje się w przecinarkach plazmowych. W całym procesie niezwykle istotny jest łuk plazmowy, którego zadaniem jest precyzyjne cięcie za pomocą wytworzonego ciepła. Czynność odbywa się pod osłoną gazową, co jest wymagane zwłaszcza w przypadku cięcia stali. Najtańszym i jednym z popularniejszych gazów osłonowych jest tlen, często stosuje się też argon oraz azot.

Jak działa automatyczna przecinarka plazmowa?

Przecinarki są urządzeniami, które mogą różnić się między sobą sposobem pracy — wyróżnia się przecinarki plazmowe do cięcia ręcznego i mechanicznego. Mechaniczne cięcie daje duże możliwości operatorowi urządzenia, w ten sposób udaje się dociąć arkusze blach o dowolnym kształcie. Przecinarka plazmowa musi być odpowiednio zaprogramowana — projekt wprowadza się do urządzenia, określając wszystkie parametry cięcia. To doskonały sposób na docinanie materiałów w różnym kształcie.

Automatyczna przecinarka plazmowa sprawdza się świetnie, dlatego używana jest w dużych zakładach, gdzie zachodzi konieczność częstego docinania różnych materiałów. Powstała partia wyrobów ma identyczne parametry, co pozwala zoptymalizować produkcję i uzyskać produkty wysokiej jakości. Ręczne przecinarki są raczej używane amatorsko, w przydomowych warsztatach. Za pomocą przecinarek udaje się ciąć blachy o grubość nawet do 60 mm, które wykonane są z różnego rodzaju metalu lub jego stopu.

Czym charakteryzują się przecinarki plazmowe?

Przecinarki najwyższej jakości mają możliwość docinać materiały w różnym zakresie, nawet przy sporych obciążeniach. Są to urządzenia łatwe do doczyszczenia, co znacznie ułatwia wszystkie niezbędne prace konserwatorskie oraz wpływa na żywotność przecinarki plazmowej. Czytelny panel sterowania oraz intuicyjny interfejs sprawiają, że maszyna jest prosta w obsłudze, co niweluje ryzyko powstawania wad podczas obrabiania materiałów.

Przecinarka plazmowa może docinać materiał, który przewodzi prąd lub jest pokryty powłoką, jaką jest np. farba. Mobilne przecinarki to świetne rozwiązanie w warsztatach, gdzie zachodzi konieczność częstego przenoszenia urządzenia. Przecinarka wyposażona jest w źródło prądu, w kabel o różnej długości. Niezbędny jest palnik, który wytwarza łuk jarzmowy oraz gazowa osłona. Rodzaj gazu, który stanowi osłonę podczas ciecia, zależy od modelu przecinarki.