Promienniki tarasowe – idealny sposób na ogrzanie tarasu i balkonu

Ogrzewanie przestrzeni życiowej na świeżym powietrzu nie musi oznaczać kolejnego zestawu gniazdek elektrycznych. Z odpowiednim grzejnikiem tarasowym, możesz skąpać swój taras w komfortowym cieple bez względu na porę roku.

Istnieje wiele różnych rodzajów grzejników zaprojektowanych tak, aby zaspokoić każdą potrzebę i budżet, ważne jest więc, aby wybrać taki, który pasuje bezproblemowo do Twojego wystroju na zewnątrz. Większość grzejników tarasowych jest zasilana gazem, ale istnieje również możliwość zastosowania elektrycznych promienników podczerwieni. Promienniki te nie wytwarzają żadnego gorącego powietrza, zamiast tego emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które ogrzewa obiekty na ich drodze – w tym ludzi na tarasie! Taki sposób ogrzewania jest podobny do tego w jaki ogrzewa nas słońce. Grzejniki tarasowe są dostępne w dwóch podstawowych materiałach: aluminium lub stali nierdzewnej. Aluminiowe grzejniki są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo niż ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej. Modele ze stali nierdzewnej mogą być droższe, ale promieniują więcej ciepła.

sauna

Dobór mocy promiennika do powierzchni tarasu

Jednym z najważniejszych czynników, które należy rozważyć przy wyborze grzejnika na taras, jest jego moc.

Moc, której potrzebujemy, zależy od tego, jak duży jest nasz taras. Pomocne jest wykonanie schematu obszaru, odnotowując odległość między grzejnikiem a każdą ścianą lub innym obiektem. Pomoże to określić, czy istnieją jakiekolwiek przeszkody, które mogłyby utrudnić jego wydajność cieplną po włączeniu. Warto uwzględnić również odległość promiennika od mebli tarasowych. Jeśli wybierzemy elektryczny grzejnik tarasowy na podczerwień, nie umieszczajmy go bezpośrednio przy meblach tarasowych, a już na pewno nie w taki sposób by meble znajdowały się na linii promiennik – człowiek, ponieważ meble będą absorbować energię cieplną. Musi być również wystarczająco dużo miejsca wokół urządzenia, aby ludzie mogli wygodnie chodzić bez obawy, że wpadną na niego lub będą zbyt blisko, gdy się włączy.

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa moc grzejnika, tym dalej powinien być umieszczony. Grzejniki na podczerwień nie muszą znajdować się bezpośrednio przed osobami przebywającymi na tarasie, ponieważ ich promieniowanie może rozchodzić się w dowolnym kierunku na odległość do około 8 metrów. Najlepszym sposobem na określenie, jak daleko od krzeseł, stołów itp. powinien stać nasz nowy ogrzewacz, jest eksperymentowanie.

Czas nagrzewania się promiennika tarasowego – po jakim czasie zrobi się ciepło?

Jako, że promiennik podczerwieni nie nagrzewa powietrza wokół, tylko obiekty na które padają promienie podczerwone, ciepło emitowane po włączeniu promiennika poczujemy niemal natychmiast. Promienniki nie muszą się nagrzewać i działają z pełną wydajnością praktycznie od razu po włączeniu.

Grzejniki tarasowe są zwykle testowane w idealnych warunkach, przy temperaturze powietrza około 4 stopni Celsjusza i bez wiatru, więc jeśli używamy go w zimniejszym miejscu lub na większej wysokości, być może będziemy musieli poczekać nieco dłużej na odczucie komfortowej temperatury. Jeśli nasz taras jest większy, będziemy potrzebować urządzenia o wyższej mocy. Warto rozważyć zakup dwóch mniejszych jednostek zamiast jednej dużej; pozwala to na pokrycie większej przestrzeni bez konieczności czekania tak długo na cieplejsze powietrze.

taras

Nisko świecące promienniki podczerwieni – wytwarzanie ciepła bez widzialnego światła

Ogrzewacze tarasowe są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach z różnymi funkcjami. Niektóre modele są wyposażone w światła, które rzucają atrakcyjny blask na otoczenie. Istnieją również takie, które niemal nie emitują światła. Grzejniki tarasowe bez świateł są idealne do pomieszczeń którym chcemy nadać atmosfery półmroku, sprzyjającej odpoczynkowi tak by światło promiennika nie zakłócało snu. Jednostki te mogą również wytwarzać więcej energii podczerwonej bez widocznego światła. To czyni je idealnym wyborem, jeśli zależy nam by promienniki tarasowe nie rzucały się zbytnio w oczy.

Promienniki tarasowe – ekologiczne rozwiązanie w naszym ogrodzie

Promienniki tarasowe to bardzo wydajny sposób na ogrzanie tarasu. Wykorzystują one energię elektryczną, więc nie produkują dużo gazów cieplarnianych. Czysta produkcja energii jest jedną z ich głównych zalet w porównaniu z innymi rodzajami zewnętrznych urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki gazowe i grzejniki tarasowe opalane węglem. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem natury i nie niszczyć jej, musimy wziąć pod uwagę kwestie środowiskowe. Promiennik tarasowy nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery i ogrzewa tylko przedmioty, z którymi ma kontakt. W ten sposób nie marnuje się energii na podgrzewanie bezużytecznych gazów lub cząsteczek w powietrzu, możemy zaoszczędzić więcej pieniędzy, kupując mniej energii elektrycznej. Co więcej, wybierając promiennik podczerwieni z termostatem, mamy pewność, że nasz ogrzewacz emituje tyle ciepła ile jest niezbędne do utrzymania naszego tarasu w odpowiedniej temperaturze.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/