Recykling – jak wprowadzić go do domu?

Recykling to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych sposobów ochrony środowiska. Nadanie drugiego życia z pozoru zużytym i niepotrzebnym przedmiotom to nie tylko moda, ale również konieczność, aby chronić naszą przyrodę. Dlatego warto by wszystko, co wykorzystujemy na co dzień w naszych domach – w miarę możliwości – znalazło powtórne zastosowanie, bez konieczności pozyskiwania nowych surowców. Jak to zrobić i na jakich zasadach wprowadzić recycling do czterech ścian? Podpowiadamy.

Wbrew pozorom i niektórym opiniom, recykling stosowany gospodarstwie domowym, może przynieść duże rezultaty i przyczynić się tym samym do ochrony środowiska. Proste czynności, jakie wykonujemy w ciągu dnia dadzą pozytywne rezultaty. Systematyczne segregowanie odpadów wpłynie na zmniejszenie ilości odpadów gromadzonych na wysypiskach śmieci. 

Recykling w domu – praktyczne porady

Papier, tworzywo sztuczne, szkło – segregacja odpadów z gospodarstw domowych ma wiele zalet dla naszej planety, a recykling jest podstawową kwestią w dziedzinie ochrony środowiska. Jak wprowadzić recykling do naszych domów? Wystarczy zmienić codzienne nawyki. Poniżej lista sprawdzonych porad.

 1. Ograniczenie ilości odpadów. 
 2. Sporządzenie listy niezbędnych zakupów.
 3. Używanie materiałowych toreb.
 4. Segregacja śmieci.
 5. Ograniczenie zakupu butelkowanej wody.  
 6. Oszczędne korzystanie z detergentów.
 7. Wymiana żarówek na energooszczędne. 

Recykling to nie tylko korzyści dla środowisk, ale również dla domowego budżetu – mniejsze podatki za segregację odpadów, niższe koszty ich wywożenia. Recykling w domu dotyczy zwykłych czynności, takich jak chociażby użycie starych słoików do nowych przetworów czy kompotów, używanie notatników na dwóch stronach. Wystarczy tylko odrobinę uruchomić wyobraźnię.

Recykling a zero waste

Recykling jest powiązany również z filozofią zero waste, cieszącą się dużą popularnością. Coraz więcej osób jest świadomych wpływu działalności człowieka – w tym produkcji odpadów – na środowisko i jakość biosfery. Jednak zero waste to nie tylko nie tylko resztki i pozostałości po pełnowartościowych produktach. To także marnotrawstwo, a w szerszym rozumieniu również styl życia. Początki filozofii zero waste sięgają lat 70. ubiegłego wieku, jednak prawdziwy rozgłos ruch zdobył stosunkowo niedawno. Na jakich filarach opiera się ruch zero waste?

 • Refuse – odmawiaj rzeczy, które są niepotrzebne.
 • Reduce – ogranicz ilość przedmiotów do niezbędnego minimum.
 • Reuse – użyj ponownie zamiast wyrzucać.
 • Recycle – przetwarzaj.
 • Rot – kompostuj.

Czym różni się ruch zero waste od recyklingu? Recykling to inaczej odzysk surowców z produktów odpadowych i ponowne ich wykorzystanie. Metoda koncentruje się przede wszystkim na problemie ilości śmieci, nie na przyczynach ich powstawania. Zero Waste ma na celu wyeliminowanie odpadów, które po kosztownych procesach sortowania i oczyszczania są kierowane do recyklingu. Jest to forma optymalizacji dotychczasowych działań recyklingowych, wykorzystująca nowoczesne metody w celu zmniejszenia ilości odpadów.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl