Rolety solarne – z troski o ekologię i twój portfel

Rolety zewnętrzne są najczęściej wybieranym typem osłon w budynkach jednorodzinnych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim bardzo sprawnemu i zaawansowanemu technologicznie systemowi, wzbogaconym licznymi udogodnieniami, dzięki czemu możemy nim sterować nawet nie będąc w domu. Użytkownicy doceniają również minimalistyczny wygląd rolet zewnętrznych, które mogą łatwo wkomponować się w estetykę fasady i wizualnie stać się jej częścią. Nowością na rynku osłon są rolety zewnętrzne solarne, które do sprawnego działania wykorzystują wyłącznie źródło naturalnego światła, co sprawia że stają się wyborem na miarę potrzeb i trendów XXI wieku.

W poszukiwaniu idealnych osłon okiennych

Osłony wewnętrzne i zewnętrzne pełnią niezwykle ważną funkcję w budynkach mieszkalnych i biurowych. Ich główna rola to ochrona pomieszczenia przed zbytnim nagrzewaniem się, a także zapewnienie prywatności osobom w nim przebywającym. Dodatkowo, są niebanalnym elementem wykończeniowym okna, a w przypadku rolet zewnętrznych – również stanowią ochronę antywłamaniową. Wydaje się, że zarówno osłony wewnętrzne, jak i zewnętrzne są nieodłącznym elementem każdego domu, mieszkania czy biura, a wybór konkretnego rodzaju osłony powinien być przemyślany i skonsultowany z doradcą. Nie ma jednego idealnego rozwiązania, wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań klienta, a także od takich czynników, jak usytuowanie okien względem stron świata i stopień nasłonecznienia w konkretnych pomieszczeniach, czy możliwości montażowe. Jeśli okna wychodzą na południową stronę i w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma drzew, warto pomyśleć o najskuteczniejszej ochronie przeciwsłonecznej, tym bardziej gdy mowa o pomieszczeniu w którym często przebywamy w ciągu dnia. Jeśli natomiast okna są w ciągu dnia zacienione lub gdy w danym pomieszczeniu przebywamy wyłącznie wieczorami, nie ma potrzeby inwestować w rolety z tkanin o specjalnych właściwościach zaciemniających.

Ewenement rolet solarnych

Rolety solarne to rodzaj osłon okiennych, montowanych po zewnętrznej stronie okna. Innowacyjność i wyjątkowość tych osłon wynika z faktu, że do ich montażu nie jest potrzebne doprowadzenie przewodów elektrycznych we wnęce okiennej, ponieważ ich działanie umożliwiają baterie słoneczne ukryte w panelach fotowoltaicznych, znajdujących się bezpośrednio w kasecie rolety. Oznacza to, że cały system czerpie energię z naturalnego źródła, jakim jest energia słoneczna, i nie wymaga dodatkowego wsparcia z innych źródeł. Jest to zatem w pełni zautomatyzowany i samowystarczalny system, który charakteryzuje się bardzo długą żywotnością i wykorzystuje proekologiczne rozwiązania. Co ważne, sama bateria jest ładowana przez całą dobę, bez względu na warunki pogodowe i stopień nasłonecznienia. Nie musimy się zatem martwić o ewentualne przerwy w dostawie energii, nie jest również ważne kiedy zdecydujemy się na montaż systemu – nie wymaga on bowiem żadnego wcześniejszego przygotowania, jak jest choćby w przypadku niektórych rodzajów rolet zewnętrznych.

Czy rolety solarne to wybór dla mnie?

Rolety solarne sprawdzą się w każdym budynku ze względu na swoją uniwersalność i mniej wymagający montaż, niż w przypadku niektórych rolet zewnętrznych. Ze względu na to, że jest to całkowicie samowystarczalny system, nie wymaga on doprowadzenia dodatkowego źródła energii, panele fotowoltaiczne są zatem sercem tego systemu. Baterie gromadzą energię słoneczną przez całą dobę, niezależnie od stopnia nasłonecznienia, możemy więc być spokojni o ciągłość pracy systemu. Jeśli dodatkowo zależy nam na względach ekologicznych, to montaż rolet solarnych w domu jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem, które przyczynia się również do konkretnych oszczędności.