Rolki do bram – jeden z najważniejszych elementów konstrukcji

Brama przesuwna to rozwiązanie wygodne, a zarazem bardzo estetyczne. Ładna, solidna i sprawnie działająca uprzyjemni nam nie tylko sporadyczne wyjazdy na zakupy czy w odwiedziny do znajomych, ale i codzienną podróż do pracy. Aby jednak brama była niezawodna, a z jej ręcznym otwarciem mogło sobie poradzić dziecko lub też osoba starsza, jej budowa musi zostać dobrze przemyślana, a wszystkie elementy potrzebne do jej skonstruowania, dobrze dobrane.

Wózki oraz rolki prowadzące i najazdowe – dlaczego są najważniejszymi elementami w konstrukcji bramy przesuwnej?

Jednymi z najważniejszych elementów w konstrukcji bramy przesuwnej są rolki do bram. Odpowiadają za lekką, płynną i bezproblemową pracę bramy oraz umożliwiają jej domknięcie. Istotne jest zatem, aby wybrać takie najwyższej jakości, czyli wykonane z trwałych, odpornych na rdzewienie i promieniowanie słoneczne materiałów. Podczas zakupu należy także zwrócić uwagę na poziom ścieralności rolek – im mniejsza, tym lepiej. Kierowanie się podczas zakupu gatunkowością rolek ma znaczenie dla zasobu naszego portfela. Przy zakupie dobrej jakości rolek pochodzących od producenta, wydatek może jest nieco większy, niż przy wyborze rolek tańszych zakupionych z nieznanego źródła, jednak nie musimy obawiać się późniejszych wydatków, które mogłyby za sobą pociągnąć częste naprawy lub wymiana tychże ważnych, jezdnych części bramy.

Do budowy bramy przesuwnej wykorzystywane są 2 rodzaje rolek:

1) górna i dolna rolka prowadząca – pomagają w stabilizacji bramy w pionie, usprawniają jej pracę

2) rolka najazdowa – ułatwia domykanie bramy: wspomaga jej wsunięcie na najazd bramowy, jest ułożyskowana, najczęściej wykonana ze stali

Działanie bramy oparte jest również na wózkach, które dobiera się odpowiednio do rodzaju bramy. Przy wyborze wózka należy wziąć pod uwagę jego rozmiar, który ma wpływ na sprawność działania bramy i uzależniony jest od wielkości ceownika bramy (szyny, na której wózek zostanie zainstalowany). Inny wózek nada się do montażu w bramie posesyjnej, inny do mocowania przemysłowej. Do bramy przydomowej o długości 5 metrów i wadze 500 kg najczęściej wybierane są wózki 5-rolkowe, natomiast do bramy przemysłowej najczęściej wybierane są wózki 9-rolkowe. W bramach mieszczących się na działkach ogrodowych świetnie sprawdzą się rolki wykonane z poliamidu – będą cichobieżne i stosunkowo tanie, zaś w bramach przemysłowych najlepsze będą wózki z rolkami stalowymi – będą wytrzymałe na duże obciążenia, jednak cechuje je dość duży poziom hałasu jaki mogą wydawać przy otwieraniu bramy.

Brama będzie sprawna przez długie lata, jeśli do jej konstrukcji wybierzemy rolki najwyższej jakości – odporne na zużycie, temperatury oraz rdzewienie.