Rozwód  z orzeczeniem o winie – czy warto?

Rozwód to trudny temat niechętnie podejmowany nawet przez te osoby, które z byłym małżonkiem rozstały się w zgodzie. Sam proces rozwodowy jest bardzo męczącym oraz emocjonalnym przeżyciem, a ewidentna wina jednej ze stron tylko pogarsza sytuację. Warto od razu nadmienić, że separacja a rozwód to dwie różne sprawy. Separacja nie oznacza rozwiązania małżeństwa. Czy warto zatem starać się o orzeczenie o winie?

Jak się przygotować do rozwodu

Większość małżeństw, które wspólnie decydują o zakończeniu związku, chce jak najszybciej przejść przez cały proces. Jeśli jednak do rozpadu pożycia doszło z powodu np. zdrady lub innego oszustwa, strona pokrzywdzona może wnieść o rozwód z orzeczeniem o winie. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej skomplikowane, jednak pokrzywdzona żona lub zdradzony mąż z takiego małżeństwa prawdopodobnie uzyska pewne profity finansowe w postaci alimentów. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że rozwód z orzekaniem o winie wymaga konkretnych dowodów oraz zeznań dwóch stron, a czasami nawet osób trzecich będących w tej sytuacji świadkami. Może to być trudne i bardzo niekomfortowe przeżycie, ponieważ sąd z pewnością zapyta o intymne szczegóły pożycia. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy adwokata, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy i wspomoże trafnymi poradami.

Nieoceniona pomoc prawnika

Tak, jak zostało to już wspomniane, rozwód z orzekaniem o winie jest procesem trudniejszym niż rozstanie polubowne. Aby owa wina została udowodniona, potrzebne będą dowody potwierdzające dane zajście, które doprowadziło małżeństwo na salę sądową. Niestety nie możemy zakładać, że małżonek, który w jakiś sposób nas skrzywdził, przyzna się do tego, co zrobił i zgodzi się na stawiane przez nas warunki. W tym miejscu do akcji powinien wkroczyć doświadczony adwokat. Taki profesjonalista pomoże zgromadzić dowody, a w razie potrzeby wniesie o przesłuchanie świadków potwierdzających naszą wersję wydarzeń. Poza tym prawnik szczegółowo zweryfikuje słowa drugiej strony i zgłosi wszelkie wątpliwości co do ich autentyczności. Mając spore zaplecze merytoryczne, adwokat szybko poradzi sobie z takim rozwodem i doprowadzi do pomyślnego dla nas zakończenia.

Sam proces rozwodowy nigdy nie jest przyjemny, jednak wyzwolenie się z nieudanego małżeństwa może przynieść ulgę. Mając dowody na doprowadzenie przez małżonka do rozpadu związku, warto zdecydować się na orzeczenie o winie, które być może zaowocuje nieograniczonymi w czasie alimentami, odebraniem praw rodzicielskich nieodpowiedzialnemu opiekunowi, czy też najzwyklejszą satysfakcją, pozwalającą wkroczyć w nowy etap życia z podniesioną głową.