Skierowanie bliskiego do domu seniora

Umieszczenie bliskiej osoby w domu opieki seniorów jest trudną decyzją dla każdej ze stron. Głównym powodem, dla którego jest to ciężkie postanowienie, jest lęk osoby starszej. Nowe środowisko odmienne od otoczenia domowego może stresować osoby zazwyczaj silnie przyzwyczajone do dobrze znanych warunków.

Ważne aspekty przy wyborze domu seniora

Przy wyborze domu opieki seniora szalenie ważnym jest zapoznanie się z opiniami rodzin przebywających na miejscu oraz samych seniorów. Opinie pozostawione w internecie, wywiad telefoniczny czy zapoznanie się ze stroną internetową to doraźne metody wyboru domu seniora. Najlepszym pomysłem wydaje się zorganizowanie wycieczki, w którą zaangażowany będzie sam senior. Domy seniora w Polsce dają możliwość zobaczenia placówki na własne oczy oraz rozmowy na żywo z personelem. Faktyczna wizyta dostarczy nieocenionych doświadczeń wpływających na wybór ośrodka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość domu seniora pod względem czystości. Obiekt powinien być zadbany, odpowiednio zabezpieczony, wyposażenie powinno być nowe lub odpowiednio konserwowane. 

Przygotowanie przed wizytą w domu opieki

Wizytę w domu opieki warto poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Stworzenie szczegółowej listy pytań pozwoli na dokładne przeanalizowanie decyzji i pomoże przy wyborze odpowiedniej opcji. Szczegóły, jakie należy poznać to m.in.:

  • okres, od kiedy działa placówka
  • formalności, jakie należy dopilnować
  • możliwość przyjęcie nowej osoby
  • jak odbywa się selekcja seniorów
  • czy stan zdrowia seniora warunkuje przyjęcie do placówki

Kolejnym aspektem, który powinien zostać zweryfikowany jest personel pracujący w ośrodku. Warto zwrócić uwagę na specjalistów wchodzących w skład zespołu, terapie stosowane w ośrodku, proces podawania i doboru leków oraz doświadczenie w pracy z osobami starszymi. 

Zajęcia w domu opieki

Istotną cechą dobrego ośrodka opieki seniorów jest aktywizacja umysłowa oraz fizyczna. Przy wyborze właściwego ośrodka warto zorientować się jakie podejście na ten temat prezentuje dana placówka. Typowy dzień w domu opieki seniorów powinien składać się z integracji, aktywności fizycznych powodujących lepsze samopoczucie wynikające z dotlenienia organizmu i lepszej cyrkulacji krwi oraz treningu umysłowego. W przypadku osób starszych niezwykle istotny jest trening mentalny. Kondycja fizyczna nie jest jedynym uwarunkowaniem dobrego samopoczucia. Trening szarych komórek wpływa na kondycję seniora równie mocno co ruch. 

Portal dom-dla-seniora.pl to wyszukiwarka najlepszych domów seniora w Polsce. Portal agreguje domy seniora, prezentuje rozbudowane profile i ułatwia podjęcie decyzji o wyborze miejsca do ulokowania seniora.