Szwedzkie muzea

Choć głównie ze względu na klimat Szwecja nie jest pierwszym wyborem entuzjastów wakacyjnych wojaży, nie brakuje tam ciekawych miejsc. Dobrym pomysłem będzie też zwiedzenie tamtejszych muzeów. Chcielibyśmy w kilku słowach przedstawić niektóre z nich.

W ciągu minionych kilku dziesięcioleci prawdziwą wizytówką kraju z północy Europy stał się bez wątpienia zespół Abba. Hity takie jak Gimme! Gimme! Gimme!, czy Dancing Queen do dziś nie schodzą z playlist stacji radiowych oraz cieszą się milionami wyświetleń w serwisach streamingowych. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że od 2013 roku w Sztokholmie otwarto Muzeum ABBY (ABBA The Museum). Zlokalizowano je znajdującej się w obszarze szwedzkiej stolicy wyspy Djurgården. Warto przy tym dodać, że do otwarcia muzeum miało dojść cztery lata wcześniej. Inicjatywę odłożono jednak wcześnie, a powodem tej decyzji były kłopoty finansowe. Obecnie zarówno fani zespołu, jak i historii muzyki w ogóle mają okazję dzięki interaktywnej ekspozycji stać się niemal naocznymi świadkami historii zespołu od czasów jego powstania, aż do dzisiaj. Ponadto wśród stacjonarnych zbiorów znajdziemy choćby koncertowe kostiumy szwedzkich muzyków. Dzięki powstaniu muzeum nowe pokolenia również mają okazję poznać i być może zafascynować się jedną z najważniejszych grup dla muzyki XX wieku. W przyszłości całość ekspozycji ma zresztą należeć do dużego kompleksu muzeów poświęconych tej dziedzinie sztuki.

Również na wspomnianej wcześniej stołecznej wyspie znajduje się muzeum Vasa. Pełni ono funkcję muzeum morskiego. Całość ekspozycji koncentruje się głównie na wraku o tej samej nazwie. Do katastrofy, w wyniku której zatonął wspomniany okręt, doszło 10 sierpnia 1628 roku. Na wydobycie z głębin musiał on czekać z kolei ponad 300 lat. Otwarcie muzeum nastąpiło w 1990 roku. Głównie składa się na nie oczywiście odrestaurowane wnętrze Vasy. Zwiedzający mogą więc przynajmniej przez chwilę nieco poczuć realia życia XVII – wiecznego żeglarza przemierzającego te dalekie lub nieco bliższe zakątki świata. Tym bardziej że na ekspozycji znajdują się również autentyczne przedmioty, jakimi posługiwano się w momencie, gdy okręt tonął.

Jeśli będziemy na wyspie Karlskrona warto zwiedzić również tamtejsze Muzeum Marynarki Wojennej. Przedstawia ono historię właśnie tej formacji wojskowej na przestrzeni wieków. Wśród zbiorów znaleźć można między innymi łodzie podwodne, w tym model HMS Neptune. Jest to jedna z najsłynniejszych łodzi podwodnych w skali świata i prawdziwa duma brytyjskiej Royal Navy.

Wybierając się za granicę, w tym również do Szwecji, warto mieć przy sobie tak kartę kredytową, jak i gotówkę. W jej szybkiej wymianie może pomóc kantor online. Całość transakcji zajmie nie więcej niż kilka minut. W kilka dni później zostaną dostarczone pieniądze. Zarówno do domu, jak i wybranego punktu odbioru (np. sklep sieci Żabka). Gotówkę można także odebrać w naszym punkcie wymiany walut – kantor Gdynia Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych zawsze od ręki!