Trawa na boisku, trawniku i balkonie

Każda osoba posiadająca działkę chciałaby posiadać piękny trawnik. Niestety nie zawsze posiadamy wystarczającą ilość wolnego czasu, aby zadbać o żywy trawnik przez co nie wygląda on tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Z pomocą może przyjść wtedy sztuczna trawa. Można umieścić ją na całym trawniku, jak również tylko na fragmencie który jest narażony na największe zniszczenia.

Trawa sztuczna czy naturalna?

W większości przypadków trawa naturalna będzie posiadała więcej zalet od trawy sztucznej. Posiada ona jednak również wiele wad, przez które część osób całkowicie rezygnuje z posiadania trawnika. Trawa naturalna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zalicza się do tego przede wszystkim podlewanie i przycinanie. Wiele osób zapomina jednak o takich czynnościach jak nawożenie, aeracja czy wertykulacja. Każda z tych czynności wymaga odpowiedniego sprzętu jak również czasu. Dodatkowo utrzymanie żywego trawnika wiąże się ze sporymi kosztami jeśli podliczymy wszystkie opłaty w ciągu roku. Trawa naturalna będzie doskonałym wyborem dla osób lubiących prace ogrodowe jak również dla miłośników przyrody.
Sztuczna trawa ogrodowa jest alternatywą coraz częściej stosowaną przez wiele osób. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne, zarówno na niskie zimowe temperatury, opady śniegu i deszczu jak również na palące letnie słońce. Wytrzymałe materiały zapewnią utrzymanie jednolitego koloru przez długie lata. Dodatkowo trawa sztuczna nie wymaga dodatkowej pielęgnacji w ciągu roku, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób które nie lubią prac ogrodowych, lub nie mają czasu na ich wykonywanie.

Rodzaje sztucznej trawy

Sztuczna trawa została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Początkowo była stosowana na boiskach piłkarskich, jednak z czasem znalazła również zastosowanie w przydomowych ogrodach i w wielu innych miejscach. Istnieje wiele rodzajów sztucznej trawy. Od krótkiej 10 mm stosowanej często wewnątrz pomieszczeń, poprzez średnią o długości około 30 mm do stosowania w ogrodach, na tarasach czy balkonach, po długą 60 mm do stosowania w miejscach, w których wymagamy produktu o najwyższej jakości.

Zastosowanie sztucznej trawy

Sztuczna trawa z rolki znajduje również zastosowanie w miejscach, w których nie byłoby możliwości zastosowania zwykłej trawy lub byłoby to bardzo trudne. Można ją np. zamontować na tarasie czy balkonie. Kolejną możliwością zastosowania są wspólne przestrzenie odpoczynku czy pracy w budynkach biurowych lub galeriach. Sztuczna trawa doskonale sprawdzi się również miejscach w których istnieje duże ryzyko zniszczenia, jak np. boiska piłkarskie, korty tenisowe czy place zabaw.

Zakładanie trawnika

Założenie trawnika zarówno naturalnego jak i montaż sztucznej trawy należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i wyrównania terenu. Jako podłoże do naturalnej trawy warto rozsypać warstwę dobrej ziemi. W przypadku trawy sztucznej nie ma specjalnych wymagań, może ona być rozłożona na ziemi, piasku a nawet betonie czy płytkach. Ważne jest, jedynie aby teren był dobrze wyrównany i utwardzony. Kolejnym krokiem jest zasianie trawy naturalnej lub rozwinięcie z rolki trawy sztucznej. Na tą pierwszą będziemy musieli poczekać kilka tygodni, podczas gdy sztuczną trawą z rolki możemy cieszyć się od razu.