W jaki sposób dobrać elektryczną suszarkę do rąk?

Nawet dokładne umycie wodą z mydłem nie zagwarantuje nam, że nasze dłonie będę czyste – równie istotne jest ich należyte osuszenie. Dlaczego? Ponieważ wilgoć, szczególnie ta gromadząca się między palcami, stanowi idealną pożywkę dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Skutecznym sposobem suszenia dłoni jest wykorzystanie w tym celu specjalnych elektrycznych suszarek, powszechnie spotykanych w publicznych toaletach. Jak wybrać takie urządzenie?

Moc przede wszystkim

Kluczowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze jest moc – to ona odpowiada za skuteczność urządzenia, a więc przede wszystkim czas potrzebny do pełnego osuszenia dłoni. Na rynku panuje duże zróżnicowanie pod tym względem – od mało wydajnych suszarek o mocy około 1000 W, które sprawdzą się w toalecie używanej przez kilka osób (np. w warsztacie, na zapleczu sklepu) do bardzo wydajnych suszarek o mocy ponad 6000 W, stworzonych do toalet w miejscach publicznych, gdzie rotacja osób jest bardzo duża.

Prędkość powietrza, temperatura

Moc suszarki przekłada się między innymi na temperaturę nadmuchiwanego powietrza, a także jego prędkość. Jak nietrudno się domyślić, im większe są te parametry, tym lepiej suszarka spełnia swoje zadanie. O ile temperatura powietrza w większości suszarek jest podobna i oscyluje w granicach 50-60 stopni, o tyle dużo większy jest zakres prędkości, jakie powietrze osiąga – w specyfikacji technicznej tańszych suszarek parametr ten podawany jest w metrach na sekundę. Bardziej zaawansowane i wydajne suszarki nadają powietrzu pęd liczony nawet w setkach kilometrów na godzinę.

– “Warto zwrócić uwagę, że to właśnie prędkość powietrza, a nie temperatura ma kluczowe znaczenie dla skrócenia czasu potrzebnego do wysuszenia dłoni” – mówi przedstawiciel firmy Linea Trade.

Rodzaj suszarki

A więc przede wszystkim metoda uruchamiania urządzenia. Najprostszym rozwiązaniem są produkty uruchamiane poprzez naciśnięcie guzika – o ile jest ono wystarczające w toaletach używanych przed niewielką liczbę osób, o tyle w bardziej ruchliwych miejscach może przyczynić się do pogorszenia warunków sanitarnych. W końcu guzik jest naciskany przez wiele osób, wśród których pewna część nie zadba o prawidłowe umycie rąk przed ich osuszeniem. Dla takich miejsc dużo lepszych rozwiązaniem są suszarki automatyczne, wyposażone w fotokomórkę – urządzenie wykrywa podstawioną pod nią dłoń i dopiero wtedy uruchamia nadmuch. Bardziej zaawansowanym wariantem suszarek automatycznych są suszarki kieszeniowe – posiadają one dwie dysze, między którego należy włożyć dłonie. Bardzo intensywny nadmuch z obu stron pozwala dokładnie osuszyć ręce w ekspresowym tempie.

Obudowa

Elektryczne suszarki dostępne są w obudowach z plastiku lub wytrzymałej stali nierdzewnej. Oba są estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości – różnicę stanowi ich wytrzymałość na uszkodzenia. Stal wypada pod tym względem lepiej, dlatego spisze się przede wszystkim tam, gdzie ryzyko zniszczenia jest największe (np. w barach).

Niezależnie od tego, jaką suszarkę do rąk wybierzemy, musimy pamiętać o utrzymaniu jej mechanizmu w czystości, w przeciwnym razie może stać się ona siedliskiem szkodliwych bakterii.