Wniosek o pożyczkę – jak przygotować się do zaciągnięcia pożyczki?

Zaciągnięcie pożyczki to ważna decyzja dlatego każdy przyszły pożyczkobiorca powinien się do tego przygotować. W końcu często jest nawet kilkuletnie zobowiązanie więc warto przeanalizować wiele aspektów dotyczących własnych finansów oraz procedur wymaganych przy zawarciu umowy.

Na początek warto przemyśleć dlaczego potrzebny jest nam kredyt? Czasem wcale nie są to powody niezbędne dla życia, a jedynie zachcianki lub decyzje podejmowane pod wpływem emocji.
Egzotyczne wakacje, wystawne przyjęcie weselne, najnowszy model telefonu czy samochód klasy premium to częste motywy zaciągania kredytów ale jednak można by się bez nich obyć wybierając mniej kosztowne rozwiązania. A złe decyzje finansowe mogą doprowadzić do poważnego obciążenia domowego budżetu. Miesięczna rata za rodzinne wakacje może sprawić, że pewnego dnia może zabraknąć pieniędzy na ważniejsze cele, a dwutygodniowy urlop nawet w najpiękniejszym miejscu nie zrekompensuje późniejszego stresu związanego z kłopotami finansowymi. Dlatego trzeba przeliczyć miesięczny budżet i zdecydować jaką jego część można przeznaczyć na pokrycie spłaty kredytu. Wówczas dowiemy się czy w ogóle stać nas na zaciągnięcie kredytu. Oczywiście banki sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów ale zawsze lepiej samemu mieć nad tym kontrolę.

Pożyczka czy kredyt – jaką firmę wybrać?

Porównanie ofert z różnych banków i firm pozabankowych to bardzo dobry pomysł. Można to zrobić na własną rękę korzystając z ogólnodostępnych ofert i porównywarek internetowych albo można udać się do doradcy finansowego, który ma możliwość w jednym miejscu w krótkim czasie zrobić to za nas. Doradca finansowy podpowie gdzie najszybciej dostaniemy kredyt, gdzie można dostać pożyczki na dowód, na umowę zlecenie, a także gdzie są najlepsze pożyczki przez internet lub pożyczki do domu.

Jakie dokumenty są wymagane podczas brania pożyczki lub kredytu?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jak się okazuje jest duży wybór pożyczkodawców oraz różne rodzaje kredytów i pożyczek dlatego też za każdym razem mogą być wymagane inne dokumenty do przedstawienia.
W końcu inne są procedury przyznawania kredytu hipotecznego a inne pożyczki ekspresowej w domu Klienta. Oczywiście inne są też kwoty o jakie wnioskuje wówczas pożyczkobiorca. Kredyt hipoteczny to nawet kilkaset tysięcy złotych dlatego bank musi dokładnie zweryfikować klienta gdyż podejmuje większe ryzyko niż w przypadku udzielenia pożyczki domowej na kilka tysięcy złotych. Dlatego zawsze trzeba indywidualnie podejść do gromadzenia odpowiednich dokumentów ale praktycznie zawsze będą wymagane: dowód osobisty i potwierdzenie uzyskiwania regularnych dochodów (umowa o pracę, umowa zlecenie, emerytura, renta itp.). Ponadto mogą być wymagane wyciągi bankowe, promesa zatrudnienia, a we wniosku trzeba będzie uwzględnić ile osób obejmuje gospodarstwo domowe, jakiej wysokości są miesięczne wydatki oraz czy istnieją inne obciążenia finansowe.

Weryfikacja firmy pożyczkowej

Każdy rozważny pożyczkobiorca przed zawarciem umowy sprawdza czy firma, w której planuje wziąć pożyczkę jest uczciwa. Aby to zrobić najlepiej zweryfikować poprawność danych w KRS oraz sprawdzić czy dany podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń KNF. Można też poszukać opinii w internecie ale one mogą być przesadzone lub napisane przez konkurencję.

Podsumowując można stwierdzić, że zaciągnięcia zobowiązania finansowego jakim jest kredyt i pożyczka to jest czasochłonne zajęcie ale jeżeli dobrze się do niego przygotujemy to po pierwsze będziemy mieć większa kontrolę nad własnymi finansami i zmniejszymy ryzyko wystąpienia opóźnień w spłacie rat a po drugie prawdopodobnie wybierzemy najlepszą ofertę na rynku. Zatem warto na początku poświęcić trochę czasu aby potem z satysfakcją zrealizować swój cel finansowy i świadomie spłacić należne za niego zadłużenie.