Za kulisami pracy w porcie – jak przewożone są ładunki?

W artykule przestawiamy co ma do czynienia port stoczniowy, specyficzne rodzaje statków i załadunek. Od strony technologicznej jest to bardzo ciekawa wiedza, pokazująca, że transport morski, to nie tylko kontenerowce. Przyjrzymy się statkom ro-ro i platformom transportowym. Mogą być one przydzielone do wykonywania różnych zadań – także w portach stoczniowych.

Po co są platformy transportowe?

Platforma transportowa znacznie ułatwia załadunek i rozładunek towarów na statkach typu ro-ro oraz w przewozie ładunków w portach. Inną, powszechnie używaną nazwą na jej określenie jest roll trailer – dosłownie znaczy to tyle, co przyczepa rolkowa.

Roll trailer jest wykorzystywany zarówno na statkach, jak i w portach. W tym pierwszym przypadku na specjalne wózki, wtaczany jest ładunek, który trzeba przymocować. Następnie jest on umieszczany w statkach ro-ro (skrót od roll on-roll of). Są one przystosowane do przewozu ładunków tocznych. Załadunek ułatwia wykorzystanie rampy.

Jak zbudowany jest roll trailer

Za przykład do opisu weźmy platformy transportowe PT 100-40′. Roll trailer z kształtu przypomina długą niską (zaledwie ok. 70 cm) platformę na rolkach. W przypadku PT 100-40′ jest ona ogromna – posiada ponad 12 metrów długości i 2,5 metra szerokości. W przypadku firmy TSFI Sp. z.o.o. wierzch roll trailera jest zrobiony z drewna sosnowego. Nie trzeba się obawiać o jego wytrzymałość i podatność np. na wodę i działanie korników. Drewno pokrywa się specjalnym impregnatem. Można także wybrać model z oblachowaniem.

Z boku znajdziemy specjalne taśmy lub uchwyty mocujące. Pozwalają one na to, aby pracownicy mogli zabezpieczyć materiały, które mogłyby się zsunąć podczas transportu. Dodatkowo uchwyty umożliwiają podnoszenie roll trailera z każdej strony.

Udźwig Roll Trailerów potrafi być naprawdę spory – PT 100-40′ wytrzyma nawet równomiernie rozłożone 100 ton! Sprawia to, że jest to bardzo dobra opcja dla portów stoczniowych. Firma TSFI (Technical Support for Industry) wspomniany produkt zadedykowała właśnie do używania w tego typu miejscu.

Roll trailery dla portów stoczniowych

Co ma ze sobą wspólnego platforma transportowa, port stoczniowy – sprawny załadunek towarów? Roll trailery są wykorzystywane w portach stoczniowych – nie tylko na statkach. Jest tam po prostu potrzeba przewożenia ciężkich metalowych elementów, które nierzadko zajmują sporo miejsca. Wykorzystanie ponad dwunastometrowej platformy bardzo pomaga w transporcie wewnętrznym – zarówno wielkogabarytowym, jak i ponadgabarytowym.

Więcej dokładnych informacji oraz kontakt ze specjalistami od systemów transportowych dla przemysłu stoczniowego znajduje się na stronie https://tsfi.pl/roll-trailer-tsfi/.