Buty ochronne do każdych warunków pracy – gdzie ich szukać?

Praca w trudnych warunkach wymaga zastosowania specjalnej odzieży ochronnej, która ma za zadanie chronić ciało pracowników przed uszkodzeniami. Bardzo ważnym elementem są odblaskowe kamizelki, kaski oraz buty ochronne. Ubranie powinno spełniać wymogi BHP, być dostosowane do warunków, jakie panują w danym miejscu pracy i chronić przed zagrożeniami, które tam występują. Trzewiki robocze to element stroju roboczego, który jest niezbędny na powierzchni magazynowej, ale też na placach budowy.

Rodzaje obuwia roboczego

Profesjonalne trzewiki robocze są wykonane z solidnych materiałów, które zapewniają ochronę nie tylko przed urazami, ale również zabezpieczają pracownika przed śliską powierzchnią oraz przed niebezpiecznymi lub drażniącymi substancjami, które mogą znajdować się na podłożu. Wśród butów roboczych wyróżnia się tradycyjne trzewiki ochronne, które posiadają wzmocnione, metalowe podnoski. Inną grupą butów są kalosze, które zwykle wybierane są przez pracowników placu budowy, architektów, geodetów oraz przez inspektorów rolnictwa. Do butów ochronnych zalicza się także miękkie buty, które nie mają metalowego podnoska.

Czym cechują się buty robocze?

Tradycyjne buty robocze to produkty ciężkie, swoją masę zawdzięczają specjalnym kompozytom lub metalowym wzmocnieniom, które mają na celu ochronić stopę przed urazem. Do takich urazów może dochodzić np. w magazynach, gdzie pracują wózki widłowe, myjki lub towar jest składowany na wysokich regałach. Upadek przedmiotu na stopę, na którą założony został trzewik roboczy, chroni ją przed zmiażdżeniem lub uszkodzeniem. Takie obuwie jest niezbędne na placach budowy. Dodatkowo buty robocze muszą być dostosowane do warunków atmosferycznych, które panują w danym miejscu. Na chłodnych halach pracownicy posiadają zazwyczaj obuwie z dodatkową warstwą termoizolacyjną. Trzewiki robocze chronią też przed substancjami niebezpiecznymi, które mogą znajdować się na powierzchni, zapewniają dobrą ochronę przed wilgocią oraz są wysoce antypoślizgowe.

Z czego wykonane są buty robocze?

Buty robocze mogą być wykonane praktycznie z każdego materiału. Obecnie popularne jest skórzane obuwie, które świetnie sprawdza się w normalnych warunkach pracy. Zapewnia stopie komfort cieplny, ale też naturalny materiał sprawia, że stopa w trzewiku roboczym może swobodnie oddychać. Ciekawym rozwiązaniem są buty wykonane z pianki EVA, która jest dość nowym i innowacyjnym materiałem, który stosowany jest przez polskich producentów obuwia. EVA ma świetne właściwości izolacyjne, jest bardzo lekkim materiałem oraz odpornym na zniszczenia. Tekstylne trzewiki robocze wyposażone w metalowe wzmocnienia świetnie sprawdzą się w sklepach wielkopowierzchniowych oraz w magazynach.