Co to są wkręty samowiercące?

Z myślą o realizacji prostych prac montażowych, zwłaszcza przy łączeniu materiałów o mniejszej twardości, dość często stosuje się tzw. wkręty samowiercące. To specyficzny rodzaj metalowych elementów łącznych wykorzystywanych m.in. przy montażu konstrukcji drewnianych i metalowych. Zastosowanie tego typu elementów zwalnia z konieczności wcześniejszego nawiercania otworów i stosowania tradycyjnych kołków. Jak wyglądają tego typu wkręty i do czego się ich używa?

Charakterystyka wkrętów samowiercących

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów wkrętów samowiercących. To metalowe elementy łączące najczęściej wykonane ze stali węglowej ocynkowanej, niekiedy ze stali nierdzewnej, dostępne w szerokim wyborze rozmiarów i typów zastosowanych łbów, zwykle sprzedawane wraz z kołnierzem dociskającym, który pełni podobną funkcję do podkładki. Wkręty samowiercące występują w różnych wersjach końcówki wiercącej i długości skoku gwintu, co określa ich docelowe przeznaczenie. Inne końcówki mają wkręty do drewna, a inne do blachy stalowej. W obu przypadkach różne są również długości gwintu i skoku. Najpopularniejsze wersje samowiercących wkrętów do drewna i do płyt GK mają łby płaskie, kielichowe lub stożkowe. W przypadku wkrętów do blachy są to częściej łby walcowe i sześciokątne, najczęściej uzupełnione kołnierzem dociskającym. 

Zastosowania wkrętów samowiercących

Podstawowym przeznaczeniem wkrętów samowiercących jest szybkie, bezproblemowe łączenie elementów o stosunkowo małej twardości. Najczęściej używa się ich do mocowania płyt GK na stelażu metalowym, blach na podłożu stalowym lub drewnianym oraz drewna na podłożu stalowym. Oczywiście wkręty samowiercące mogą być wykorzystywane również do mocowania materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych na podłożu drewnianym, metalowym lub nawet betonowym. W sprzedaży dostępne są ich wersje z końcówkami przystosowanymi do wiercenia w betonie. Do takich zastosowań potrzebne są jednak wkrętarki o dużej mocy. Warto również pamiętać, że im twardsze podłoże, tym większe ryzyko zerwania wkręta podczas jego wwiercania. 

Wyposażone w charakterystyczną końcówkę przypominającą wiertło, gwintowane, dość często wyposażone w kołnierz dociskający i różne rodzaje łbów wkręty samowiercące to popularny element łączny, powszechnie wykorzystywany w budownictwie, przy remontach, a niekiedy również przy składaniu i renowacji mebli. Zastosowanie tego typu wkrętów zwalnia z konieczności wcześniejszego nawiercania otworów montażowych, co w znaczący sposób przyspiesza pracę.