Co warto wiedzieć o wiolonczeli?

Wiolonczela jest popularnym instrumentem smyczkowym, który zdobył grono wiernych słuchaczy. Zbudowana została na wzór skrzypiec, lecz różni się od nich brzmieniem oraz wyglądem. Co warto wiedzieć o grze na tym instrumencie i jego historii?

Czym charakteryzuje się budowa wiolonczeli?

Wiolonczela jest instrumentem tenorowo-basowym. Posiada dwa razy dłuższy korpus od skrzypiec i czterokrotnie wyższe boczki. Dużych rozmiarów pudło rezonansowe z dwoma efami ma szyjkę z bez progową podstrunnicą, zakończoną główką w kształcie ślimaka. Do charakterystycznych elementów wiolonczeli należą też struny podparte na mostku. By strojenie było łatwiejsze, można wykorzystać mikro stroiki. Zmieniają one w pewnym stopniu wysokość dźwięku.

Gra na wiolonczeli

Osoba grająca na wiolonczeli robi to na siedząco, jednocześnie obejmując kolanami pudło rezonansowe. Pudło opiera się nóżką o ziemię. Gryf wznosi się w górę niemal pionowo i powinien znajdować się na wysokości przedramienia i ramienia. Warto wspomnieć, że jeszcze w XX wieku kobiety nie trzymały instrumentu między nogami, a z boku. O wiolonczeli po raz pierwszy wspomniał Martin Agricola w 1529 roku. Nazwał on ją basowym instrumentem smyczkowym z trzema strunami. W tym okresie popularnością cieszyły się też wiolonczele czterostrunowe. Pierwszym znanym twórcą instrumentu był żyjący w XVII wieku Nicola Amati. Wiolonczela, którą znamy dzisiaj, została zaprojektowana przez jego ucznia, Antonio Stradivariego. Zmniejszył on pudło rezonansowe o dwa cale w stosunku do tego w wersji Amatiego.

Co warto wiedzieć przed zakupem wiolonczeli?

Zakup wiolonczeli wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego osoby chcące rozpocząć przygodę z instrumentem powinny mieć to na uwadze. Kosztuje nie tylko sprzęt, ale także jego utrzymanie i akcesoria. Należy liczyć się z wizytami u lutnika i koniecznością wymiany strun (w przypadku profesjonalistów nawet co sześć miesięcy). Co kilka miesięcy powinno też nabijać się smyczek nowym włosiem. Jeśli jednak ktoś odczuwa prawdziwą pasję do gry, pieniądze włożone w instrument zwrócą się w postaci wyjątkowego brzmienia.

Podsumowanie

Gra na instrumencie jest wyjątkowym i pięknym hobby. Wiąże się jednak niestety także z ciężką pracą i poniesieniem kosztów. Nie inaczej jest w przypadku instrumentu smyczkowego, jakim jest wiolonczela. Dla jej niezwykłego brzmienia warto jednak poświęcić nieco czasu i pieniędzy. By wykorzystać potencjał instrumentu, należy opanować właściwą technikę gry i wybrać najbardziej odpowiedni dla danej osoby model.