Czy bezpiecznie jest kupować w lombardzie?

Lombard to całkowicie legalnie działająca instytucja. Robiąc zakupy w lombardzie nie trzeba się więc obawiać problemów z prawem, choć oczywiście zawsze warto wcześniej sprawdzić renomę tej konkretnej placówki. Jak przebiega taka transakcja i na co zwrócić uwagę?

Jakie przedmioty są sprzedawane w lombardach?

Lombardy mocno kojarzą się z biżuterią, i słusznie, bo to zazwyczaj ona stanowi największą część oferty. Prócz tego w lombardach można znaleźć sporo elektroniki, do tego zegarki, kolekcjonerskie monety, instrumenty muzyczne. Generalnie nie ma jakichś sztywnych wytycznych co do rodzaju towarów, ale trudno tu będzie znaleźć na przykład ubrania albo kosmetyki – tego typu rzeczy to raczej domena komisów i second-handów.

Dla lombardu ważne jest, by sprzedawany towar nie miał poważnych wad. Może nosić ślady użytkowania, a dopuszczalne są wyłącznie drobne uszkodzenia, które da się łatwo i tanio naprawić, jak pęknięta szybka w smartfonie czy porysowany uchwyt elektronarzędzia.

Czy klient może liczyć na gwarancję?

W przypadku sprzedaży towarów używanych – a taka właśnie jest oferta lombardów – pojawia się zawsze obawa co do sprawności nabywanego przedmiotu. Towary sklepowe można zareklamować i są one objęte rękojmią, przy rzeczach z drugiej ręki już nie zawsze tak dobrze to wygląda. W dobrych lombardach, jak w www.lombardexpres.pl, można jednak zwrócić używaną rzecz w przeciągu 24 godzin od zakupu, a towary nowe standardowo objęte są gwarancją producenta.

Towar sprzedawany w lombardzie jest dokładnie opisany, nie ukrywa się jego wad. Czasami  możliwa jest nawet negocjacja cen, choć większość lombardów raczej sztywno ustala ceny i godzi się na obniżkę tylko wtedy, gdy przedmiot jest bardzo ciężko sprzedać. Transakcja potwierdzana jest dowodem sprzedaży i to oznacza, że tylko nowy właściciel ma prawo do danej rzeczy.

Czy trzeba się obawiać kradzionego towaru?

To bardzo rzadkie sytuacje, ponieważ nie jest w interesie lombardu przyjmowanie rzeczy pochodzących z przestępstwa – gdy wyjdzie to na jaw, placówka będzie musiała zostać zamknięta, a właściciela czekają poważne konsekwencje. Lombardy dokładnie więc sprawdzają, czy sprzedający ma prawo sprzedać daną rzecz, i w razie wątpliwości rezygnują z transakcji aby uniknąć kłopotów.