Dlaczego warto zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Na naszym rynku jest deficyt pracowników właściwie na każdym poziomie wykwalifikowania. Zwłaszcza ogromne jest zamówienie na pracowników fizycznych – wykwalifikowanych oraz niewykwalifikowanych. Spotykamy się z sytuacjami, kiedy cudzoziemcy są jedyną możliwością uzupełnienia potrzeb kadrowych konkretnego przedsiębiorstwa. Także, należałoby zaznaczyć dużą elastyczność obcokrajowców: skłonność do pracy w godzinach dodatkowych, pracy w systemie zmianowym lub wieczornym. Niski jest także procent nieobecności i rotacji na miejscach podstawowych, nie potrzebujących ogromnych kwalifikacji.

Czym charakteryzują się pracownicy z Ukrainy

Ukraińscy pracownicy charakteryzują się poszanowaniem pracy. Przywiązują wielką wagę do moralności pracy oraz uznają jej wartość. Jako, iż istotne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu, w pracy wyróżniają się doskonałą motywacją oraz wielkim zaangażowaniem. Obserwuje się też, iż w spółkach zatrudniających ludzi z Ukrainy, jest niższa rotacja. Z całą pewnością są to odpowiednie osoby, jakie mogą wspomóc polskie spółki oraz rozwiązać kłopot braku pracowników.

Opłacalność dla pracodawcy

Pracownicy z Ukrainy jacy są rekrutowani w Polsce przeważnie zgodzą się działać za trochę mniejsze stawki aniżeli Polacy. Dzięki temu polski pracodawca dostanie ową samą pracę za mniejsze wynagrodzenie, co jest prawdziwą oszczędnością kapitałów. Tymczasem natomiast nie jest to nic szkodliwego dla zwykłego Ukraińca, gdyż we własnej ojczyźnie zarobiłby pensję w wielkości prawie 850 zł, tymczasem w Polsce jest w stanie osiągnąć wynagrodzenie rzędu 2000 zł czy więcej. Jest to więc korzyść dla obu stron, natomiast Ukraińcy nie stawiają warunków własnym przełożonym. Pracownicy z Ukrainy są więc nastawienie na uzyskanie zatrudnienia, niejednokrotnie w zawodach, na jakich brak jest chętnych Polaków. Wypełniają tymże samym luki, jakie starają się załatać polscy inwestorzy. Także, Ukraińcy są niezwykle skłonni do pracy oraz mają niezwykle dużą zachętę. Nie przeszkadza im pracowanie po 10-12 godzin dziennie, choćby w ciężkich oraz niesprzyjających warunkach.

Łatwość zatrudnienia – ułatwione przepisy dla ludzi z Ukrainy

W wypadku pracowników z Ukrainy obowiązują ułatwione formalności zatrudnienia. Nie jest wymagane osiągnięcie pozwalania na pracę oraz przeprowadzanie tzw. testu rynku pracy. Starczy poinformowanie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia. Jedyne warunek to czas pracy pracownika ukraińskiego w Polsce. Nie może on przewyższyć 6 miesięcy w czasie roku. Może to być praca przejściowa oraz wykonywana dla różnorodnych pracodawców. Lecz gdy pracodawca pragnie zatrudnić pracownika z Ukrainy na stałe, tenże musi osiągnąć pozwalanie na pracę.