Filmy, seriale o szachach, które warto zobaczyć

Szachy to gra, która posiada wiele niuansów i konotacji. Motyw szachów w kulturze  ma sporo znaczeń i jest inspiracją do powstawania różnych historii. Poniżej przedstawiamy kilka produkcji, które powinny zainteresować każdego fana szachów.

Czy istnieje wiele filmów o szachach?

Może się wydawać, że gra w szachy jest z pozoru nudną, matematyczną rozgrywką, która nie niesie ze sobą żadnych emocjonalnych wzlotów czy upadków. Jednak znaczenia ukryte w szachach są bogatym źródłem historii, które możemy oglądać na dużym ekranie. Istnieją seriale o szachach oraz filmy o szachach, które ukazują tę grę w całej jej głębi. Dla każdego szachisty będą one ukoronowaniem przyjemności płynącej z gry, a dla osób, które jeszcze nie zaczęły swojej przygody z szachami, świetną inspiracją. Szachy i to, gdzie w nie grać omawia serwis www.klubszachowy.pl, możesz skorzystać z tej wiedzy, gdy któraś z produkcji natchnie Cię na tyle, że postanowisz zacząć swoją przygodę z tą magiczną grą.

Szachy jako metafora – filmy z szachami

W wielu filmach szachy pojawiają się fizycznie, a także jako metafora – wewnętrznych lub zewnętrznych rozgrywek psychologicznych, nieprzewidywalności życia lub innych tematów, które mogłyby napędzać fabułę. Jednym z najgłośniejszych szachowych filmów ostatnich lat jest niewątpliwie „Gambit Królowej”. Ten siedmioodcinkowy serial to opowieść o kobiecie, która w czasach zimnej wojny zmaga się ze swoimi demonami i uzależnieniem, jednocześnie pragnąc zostać najlepszą szachistką świata. Tło historii i emocjonujące rozgrywki szachowe są pretekstem do bliższego przyjrzenia się konstrukcji psychicznej bohaterki oraz ukazania problemów społecznych świata przedstawionego w serialu.

Na psychice bohatera skupia się także thriller „Ukryta Gra”, który co prawda fabułę opiera na rozgrywce szachowej byłego mistrza gry z sowieckim przeciwnikiem, jednak stawką w pojedynku jest ratowanie ludzkości przed zagładą. Akcja dzieje się w Polsce w latach 60- tych ubiegłego wieku, w tle historii rozgrywa się kryzys kubański, oraz generalnie ważą się losy świata.

Szachy jako życiowa szansa

Istnieje również spora grupa filmów, która skupia się na szachach jako samej grze, a raczej szansie, jaką daje bohaterom uczestnictwo w rozgrywkach.

Na pewno pięknym filmem dla wszystkich pasjonatów szachów i nie tylko, będzie film „Królowa Katwe” – historia małej dziewczynki pochodzące z Ugandy, która, jak można się łatwo domyślić, nie ma w swojej wiosce łatwego życia. Codzienna praca przy sprzedaży kukurydzy i zajmowanie się młodszym bratem nie sprawiają, że jej dzieciństwo usłane jest różami. Pewnego dnia odkrywa grę w szachy, która absolutnie zaczyna ją fascynować, a dziewczynka szybko  staje się jedną z najlepszych szachistek w całej wiosce Katwe.

Szachy zmieniają także życie głównego bohatera historii „Szach – mat”, który jako były przestępca nie może znaleźć pracy. Tworzy więc klub szachowy dla młodzieży, co pozwala nadać nowy sens jego życiu i wyjść z marazmu, jakie zafundować może byłemu więźniowi Ameryka.

Życiową szansę natomiast odrzuca bohater filmu „Szachowe dziedzictwo”. W filmie genialne dziecko zmaga się z presją i oczekiwaniami rodziców, chcących za wszelką cenę zapewnić mu sukces w grze – gdy tymczasem chłopiec traci stopniowo zainteresowanie szachami.

Filmów o szachach jest dużo więcej, jednak na początek polecamy obejrzeć chociaż jeden ze wspomnianych powyżej.