Jak być bardziej pewnym siebie w rozmowach kwalifikacyjnych
Czy Twoje tętno wzrasta na myśl o udzieleniu wywiadu? Jeśli jesteś częścią populacji pracującej lub spodziewasz się dołączyć do siły roboczej, nie możesz uciec przed stawieniem się na rozmowy kwalifikacyjne. Możesz jednak mieć do nich zaufanie.
Uwierz nam, wszyscy się denerwują przed wywiadami. To nie tylko ty i nie ma w tobie nic złego. To lęk przed rozmową zakłóca twoje normalne, pewne siebie „ja”.
Zaufanie jest istotnym elementem przy wyborze do pracy. Dlatego pewność siebie podczas wywiadów jest absolutnie niezbędna.
Tutaj podamy kilka wskazówek, które pomogą ci być pewnym siebie podczas następnej rozmowy.
10 najważniejszych wskazówek, które pozwolą Ci wyglądać pewniej podczas rozmów kwalifikacyjnych:
- Miej pewny język ciała
Jak się okazuje, pozowanie mocy jest nie tylko ważne, aby wyglądać na pewnego siebie, ale ważne jest również, aby być pewnym siebie. Język ciała to ta część naszej osobowości, która komunikuje się zarówno z innymi, jak i nami. Sposób, w jaki siedzimy, chodzimy i używamy gestów dłoni, również sygnalizuje w nas, jak się czujemy. Dlatego siła stwarzająca lub utrzymująca mocowy język ciała jest niezbędna do zwiększenia naszej pewności siebie.
Potężny język ciała sygnalizuje naszemu mózgowi, że jesteśmy pewni, nawet jeśli nie jesteśmy. Odgrywa to rolę w wydzielaniu testosteronu i kortyzolu, dzięki czemu czujemy się pewnie.
- Nie staraj się zaimponować ankieterom
Głównym powodem nerwowości podczas wywiadów jest to, że chcemy zaimponować ankieterom. Ale ważniejsze niż wywarcie wrażenia na ankieterach jest łączenie się z nimi i przekazywanie im z łatwością swoich myśli. Kiedy tak myślisz, zmniejszy to twoją nerwowość i zwiększy twoją pewność siebie.
Głównym celem wywiadów jest uznanie ich za prawdopodobne. W tym celu musisz mieć możliwość skontaktowania się z ankieterami. Kiedy bardziej skoncentrujesz się na kontaktach z ankieterami, a nie na wynikach, pomoże ci to w niepokoju.
- Stosuj techniki oddychania
Aby być pewnym, najpierw musisz się zrelaksować. Aby osiągnąć spokój i relaks, wybierz techniki oddychania. Głębokie oddychanie i uważność zmusza twój umysł do skupienia się na teraźniejszości, a nie na przyszłych wynikach.
Angażowanie się w ćwiczenia oddechowe tuż przed wywiadem może uspokoić nerwy. Kiedy zaczynamy się niepokoić, nasze ciało przechodzi w tryb „Walcz lub uciekaj”. W tym trybie przepływ krwi do naszego mózgu jest zakłócany. Prowadzi to do niskich zdolności poznawczych.
Aby tego uniknąć, należy wykonywać ćwiczenia z głębokim oddychaniem. Ćwiczenie technik uważności i oddychania może doprowadzić nasz mózg do teraźniejszości.
- Udawaj, że jesteś pewny siebie
Nieśmiali ludzie mają naprawdę ciężkie chwile podczas wywiadów. Dla nich najlepiej udawać, że są pewni siebie. Dr Sue Black, starsza współpracownik naukowy i lider branży IT, przyznała się, że podczas wywiadów udawała, że jest bardziej pewną siebie przyjaciółką. Według niej ta sztuczka zadziałała dla niej.
Jeśli zwykle nie masz pewności co do wywiadów, możesz postępować zgodnie z radą dr Sue. Chodzi o to, by być na tyle zrelaksowanym, aby pokazać ankieterom, jak się czujesz (bez nieśmiałości) i co możesz zaoferować organizacji. Jeśli udawanie kogoś innego może osiągnąć ten wyczyn, nie ma w tym nic złego.
- Porozmawiaj z nim
Poproś znajomych lub rodzinę, aby porozmawiali z Tobą. Słyszenie o sobie wspaniałych rzeczy pomoże ci zobaczyć swoje dobre cechy. Jest to duży wzmacniacz zaufania i działa.
- Rozważ najgorszy scenariusz
Może to wydawać się trochę sprzeczne z budowaniem zaufania, ale zaufaj nam w tej sprawie. Kiedy zmusisz swój umysł do logicznego myślenia o najgorszym możliwym wyniku, twoja nerwowość zmniejszy się.
Najgorszym skutkiem słabego działania w wywiadzie jest to, że nie zostaniesz wybrany. Czy zmieni to coś jeszcze w twoim życiu? Nie zrobi tego. Oznacza to po prostu, że nie zostałeś wybrany i być może będziesz musiał poszukać innych okazji. Czy najgorsza sytuacja wydaje się taka zła? Być może odrzucenie może przełożyć się na uzyskanie jeszcze lepszych możliwości pracy niż poprzednia.
- Ogranicz niepokój za pomocą technik relaksacyjnych
Dzień przed rozmową lub rano podczas wywiadu wykonuje ćwiczenia relaksacyjne. Ćwiczenia relaksacyjne mogą obejmować głębokie oddychanie lub medytację z przewodnikiem. To uspokaja układ nerwowy i pozwala skupić się na teraźniejszości.
Ponadto podczas rozmowy staraj się być zrelaksowany i mów powoli. Kiedy się denerwujemy, zwykle rozmawiamy szybko. Mówienie o spowolnieniu i pozostawieniu wystarczającej liczby przerw może pomóc lepiej poradzić sobie z sytuacją.
- Wizualizuj swój sukces
Wyobraź sobie, że wszystko idzie dobrze w rozmowie kwalifikacyjnej i że dostałeś pracę. Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju z mocnym językiem ciała i pewnie odpowiadasz na wszystkie pytania podczas rozmowy. Eksperci twierdzą, że pozytywna wizualizacja lub myślenie o pozytywnym wyniku natychmiast zwiększa twoją pewność siebie.
Ponadto, jeśli uważasz, że jesteś najlepszą osobą do pracy. To także obniża poziom lęku.
- Ubierz się elegancko
Jeśli wyglądasz elegancko, to czujesz się inteligentnie, a to podnosi twoją pewność siebie . Profesjonalne ubranie jest koniecznością podczas rozmów kwalifikacyjnych, ponieważ daje ankieterom wyobrażenie o tym, jak prezentujesz się w miejscu pracy.
Dlatego podczas rozmowy należy nosić dobrze dopasowane, dopasowane ubrania. Kiedy ubierzesz część, masz większą szansę na zdobycie pracy.
Profesjonalne ubieranie się nie tylko zwiększa pewność siebie, ale także pokazuje, że szanujesz środowisko biurowe i chcesz przestrzegać norm.
- Skoncentruj się na długoterminowym zaufaniu
Nie codziennie musisz stawić się na rozmowę, ale prawie codziennie powinieneś być pewny siebie. Dlatego nie skupiając się na tymczasowych rozwiązaniach, powinieneś skupić się na długoterminowych celach bycia zawsze pewnym siebie.
Dowiedz się, co czyni cię szczęśliwym i czego chcesz od życia. Podejmij proaktywne kroki, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Nie musisz udawać, że naprawdę jesteś osobą pewną siebie i tak, jest to możliwe!
Końcowe przemyślenia
Zaufanie jest kluczem do osiągnięcia dobrych rzeczy w życiu. Rozmowy kwalifikacyjne to tylko jeden krok. Te wskazówki z pewnością pomogą ci być bardziej pewnym siebie podczas wywiadów, ale zalecamy skupienie się na długoterminowej pewności siebie.