Jak czyścić biżuterię?

Złota biżuteria prezentuje nienaganną trwałość, dzięki czemu można przez długie lata nosić ją na co dzień. Warto mieć jednak na uwadze, że z czasem biżuteria może się brudzić, a brak dbałości o jej czystość jest po prostu niehigieniczny. Ponieważ pierścionki znajdują się na regularnie mytych dłoniach, zanieczyszczenia zbierają w szczególności łańcuszki, bransoletki i kolczyki, które mają stały, bliski kontakt ze skórą. Z czasem można zaobserwować na nich nieestetyczny osad. Jak wówczas skutecznie wyczyścić biżuterię, żeby nie doprowadzić do jej uszkodzenia?

Czyszczenie złota – atuty 

Pod względem utrzymania w czystości złoto stanowi wyjątkowo wdzięczny materiał. Metal szlachetny nie wchodzi w reakcje z wodą – nie ma ryzyka jego korozji. Z tego powodu można utrzymywać złotą biżuterię w nienagannej czystości. To ważne dla biżuterii noszonej na co dzień, takiej jak złote kolczyki sztyfty, na których wyjątkowo łatwo gromadzi się brud. Regularne czyszczenie zabezpiecza je przed powstawaniem trudniejszych do usunięcia zabrudzeń i niweluje ryzyko powstania podrażnień w obrębie przekłuć w uszach. W trakcie czyszczenia kolczyków można dodatkowo ocenić stan biżuterii, na przykład to, czy ich koronki nadal stabilnie przytrzymują ozdobne cyrkonie. Jeśli zauważy się ewentualne uszkodzenia mechaniczne, można oddać biżuterię do naprawy. 

Najlepsze sposoby na czyszczenie złotej biżuterii 

Wiemy już, że złoto bez przeszkód może być czyszczone wodą. Jednak do pozbycia się uporczywych osadów z powierzchni biżuterii sama woda nie zawsze wystarczy. Czym zatem powinno się czyścić złoto? Oczywiście istnieją specjalne preparaty do czyszczenia złotej biżuterii, które można kupić, jednak w warunkach domowych w zupełności wystarczy łagodny środek myjący, na przykład płyn do mycia naczyń albo mydło do rąk. Można dodać je do wody i delikatnie przepłukać nią biżuterię. Ważny element stanowi również dokładne osuszenie biżuterii. W tym celu warto używać delikatnej ściereczki o miękkich włóknach, na przykład z mikrofibry. 

Tego nie rób ze złotem podczas czyszczenia 

Twoje złote kolczyki sztyfty posiadają uporczywy osad, którego nie sposób pozbyć się podczas płukania wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń? Pod żadnym pozorem nie szoruj złota, ponieważ możesz w ten sposób zarysować biżuterię. Do mocno zabrudzonej biżuterii możesz wykorzystać natomiast sodę oczyszczoną i sól. Rozpuść po łyżeczce sody i soli w wodzie, a następnie włóż do niej biżuterię i zostaw na przykład na godzinę. Po tym czasie spróbuj przetrzeć zabrudzenia miękką ściereczką – powinny z łatwością zejść. Nie zapomnij na koniec wypłukać i osuszyć biżuterii.  

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas czyszczenia złotej biżuterii? 

Prawdziwe złoto pozwala na szybkie i bezpieczne czyszczenie w warunkach domowych, jednak jeśli biżuteria zawiera cyrkonie, należy zachować większą ostrożność. Jeżeli do przymocowania cyrkonii użyto kleju, może ulec on częściowemu rozpuszczeniu na skutek namoczenia w wodzie z detergentem. Z tego powodu w przypadku złotej biżuterii z kamieniami najlepiej zrezygnować z namaczania i korzystać wyłącznie z wilgotnej ściereczki do przecierania, omijając newralgiczne elementy.