Kredyt hipoteczny w 2021 – czy coś się zmieniło?

Sytuacja pandemiczna mocno wpłynęła na międzynarodową gospodarkę, wpływając także na sposób udzielania kredytów. Zmiany, które nastąpiły, są istotne zarówno dla banków, jak i kredytobiorców.

Co zmieniło się w Rekomendacji S?

Rekomendacja S to dokument zawierający listę dobrych praktyk związanych z udzielaniem kredytu hipotecznego. Wydaje go Komisja Nadzoru Finansowego. W związku z najnowszą nowelizacją, banki mają czas do czerwca 2021 roku, aby wprowadzić nowe praktyki.

Według najnowszej zmiany kredyty hipoteczne powinny mieć stałe oprocentowanie lub przynajmniej stałą okresową stopę procentową. Dla kredytobiorców oznacza to, że zakup nieruchomości będzie mniej ryzykowny. Dzięki tej zmianie klient będzie mógł podjąć decyzje o wybraniu droższego kredytu, ale z pewnością, że wysokość raty nie będzie się zmieniała wraz z upływem czasu. Stała stopa oprocentowania będzie musiała obowiązywać przez minimum 5 lat.

Czy obecnie kredyty są drogie? Nie!

Sytuacja gospodarcza w Polsce sprawiła, że kredyty potaniały. Rada Polityki Pieniężnej w 2020 roku trzykrotnie obniżyła wartość stopy procentowej. Miało to zminimalizować zły wpływ pandemii na gospodarkę. Ubiegły rok był więc dobry dla kredytobiorców, a nic nie wskazuje, aby w 2021 stopa procentowa uległa podwyższeniu.

W listopadzie 2020 odnotowano wyjątkowo niskie oprocentowanie kredytów. Wyniosło ono zaledwie 2,89%! Jeśli jednak chcemy wziąć taką pożyczkę, musimy liczyć się z tym, że konieczny jest wkład własny. Jego typowa wartość wynosi 20% wartości inwestycji. Warto jednak zwrócić uwagę, że obniżyła się ona od czasów lockdownu. Wtedy banki zazwyczaj wymagały minimum 30%.

Należy jednak pamiętać, że zdolność kredytowa obliczana jest indywidualnie dla każdego, w związku z tym i te stawki mogą różnić się, zależnie od osoby. Ponadto może się ona zmieniać z miesiąca na miesiąc zależnie od sytuacji na rynku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat kredytów i zakupu mieszkania? Może pomóc Ci w tym eurostyl.com.pl.