Kupujemy stację pary. Na jakie parametry zwrócić uwagę?
To, że zwilżanie ubrań wodą lub parą wodną ułatwia prasowanie, wiedzą wszyscy. Z tego względu czasem ubrania celowo przetrzymuje się w łazience, aby przed prasowaniem nabrały trochę wilgoci. Prawie każdy ma w swoim domu żelazko, ale jednak czasem takie urządzenie jest za mało wydajne. Dlatego istnieje sprytniejsze rozwiązanie – generator pary. Urządzenie, które dzięki wytwarzaniu ogromnej ilości pary poradzi sobie z każdym zagnieceniem.
Generator pary – szybsze i skuteczniejsze prasowanie
Stacja pary funkcjonuje na bardzo podobnej zasadzie co tradycyjne żelazko. Też ma ciepłą stopę, też produkuje parę. Jednak te dwa aspekty są od siebie rozdzielone. Generowanie pary w wysokociśnieniowym bojlerze odbywa się w stacji bazowej, nie w stopie żelazka. Dzięki temu ilości produkowanej pary w ciągu minuty mogą być znacznie wyższe. Dodatkowo, generator umożliwia wtłaczanie pary pod bardzo wysokim ciśnieniem w ubrania. To sprawia, że para wnika głębiej, nawet w trudne i zwięzłe materiały jak jeans. Zagniecenia w materiałach znikają natychmiastowo, nawet za pierwszym przeciągnięciem stopą żelazka.
Generator pary – parametry
Decydując się na zakup stacji pary ważne jest porównanie kilku parametrów oraz modeli, aby wiedzieć jaki mamy wybór. Bardzo łatwo możesz przyjrzeć się dostępnym modelom generatorów pary na stronie https://www.ranking-zelazek.pl/ , będącej dobrym punktem wyjścia.
Pierwsza z ważnych cech to ilość wytwarzanej pary, zarówno w trybie podstawowym, jak i dodatkowym. To decyduje o efektywności urządzenia – im jest ona wyższa, tym więcej pary dostanie się do ubrań a zagniecenia zostaną szybciej rozprasowane.
Drugi aspekt to ciśnienie wytwarzanej pary. Jak wspomniano powyżej, im większe ciśnienie, tym para wniknie głębiej, a samo prasowanie będzie krótsze, bowiem wystarczy przeprasować materiał tylko z jednej strony – druga będzie również idealnie gładka.
Ważny aspekt to także pojemność zbiornika na wodę. W stacjach pary musi być on dość duży (ok. 1-2 litrów), aby możliwe było wygodne, komfortowe prasowanie bez częstych przerw na uzupełnienie wody. Czas podgrzewania jest dosyć standardowy dla wszystkich produktów i z reguły nie przekracza 2 minut. Warto też zweryfikować czy dany model posiada opcje dodatkowe, np. system odkamieniania, funkcję samooczyszczania czy automatyczne wyłączenie po dłuższym czasie w bezruchu.
Generator pary – dla kogo się przyda najbardziej?
Stacja pary sprawdzi się perfekcyjnie przy prasowaniu dużej ilości tkanin – a więc rodzimy z kilkorgiem dzieci odczują największą ulgę. Jeżeli masz ubrania o nieregularnych kształtach, a chcesz aby dobrze wyglądały, to również będziesz zachwycony. Urządzenie dzięki możliwości pracy w pionie nada idealną puszystość falbankom i bufkom. Co więcej, można nim odświeżyć zimowy płaszcz, dezynfekować tapicerowane meble. Opcji jest więc wiele. Cena stacji pary nie jest najniższa, ale inwestycja zwróci się na wiele sposobów.