Nietolerancja laktozy – czym się charakteryzuje?
„Pij mleko! Będziesz wielki!” – to najpopularniejsza kampania społeczna z początku XXI w., której celem było przeciwdziałanie osteoporozie. Jednak okazuje się, że aż 35% Polaków ma problemy z trawieniem tego napoju. Dowiedz się więcej o nietolerancji laktozy.
Laktoza to dwucukier mleczny, który znajduje się głównie w mleku – krowim, kozim i ludzkim – oraz jego przetworach. Jest on trawiony przez laktazę w jelicie cienkim i rozkładany na glukozę i galaktozę, które wchłaniają się do krwioobiegu. Problem pojawia się, gdy organizm nie produkuje tego enzymu lub przestaje to robić.
Nietolerancja laktozy – co to jest?
Nietolerancja laktozy to nieprawidłowa reakcja organizmu, która występuje po spożyciu produktów mlecznych. Jej główną przyczyną jest brak enzymu laktazy, przez co laktoza podczas trawienia „przechodzi” do jelita grubego, gdzie jest rozkładana m.in. na kwas mlekowy, metan i wodór. Powstanie tych substancji wywołuje różne dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego. Obecnie na rynku dostępne są diety wykluczające produkty mleczne oraz ich przetwory, zawierające laktozę m.in. catering dietetyczny https://www.lightbox.pl/ ma możliwość zamówienia takiej diety.
Objawy nietolerancji laktozy – jakie występują?
Najczęściej występujące symptomy nietolerancji laktozy to:
- wzdęcia,
- przelewanie,
- skurcze jelit,
- bóle brzucha,
- gazy,
- uczucie napięcia.
Nietolerancję laktozy diagnozuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dlatego nie należy bagatelizować jej objawów.
Dieta dla osób z nietolerancją laktozy – co jeść?
Masz nietolerancję laktozy i nie wiesz, co możesz zjeść? Sama rezygnacja z mleka i jego przetworów nie wystarczy. Trzeba zmienić ulubione przepisy i nauczyć się gotować na nowo.Można również skorzystać z cateringu dietetycznego. W Lublinie można zamówić pełnowartościowe, smaczne, a jednocześnie w 100% „lactose free” posiłki do swojego domu. To dobry sposób, aby znaleźć inspirację i wypróbować nowe dania.
Dużą zaletą diety pudełkowej z Lublina jest oszczędność czasu i energii, których nie marnujesz na przygotowywanie posiłków. Dzięki temu można „oswoić” się z nową sytuacją i nauczyć, jakie produkty spożywać zamiast mleka i jego przetworów.
Nietolerancja laktozy wymaga zmian w codziennym jadłospisie. Warto to zrobić, aby przywrócić organizm do równowagi.