Praca w logistyce, transporcie?

Myślałeś może o tym, jak długą drogę musi przejść produkt od czasu dostarczenia surowców do fabryki aż do drzwi klienta? Może w tym całym łańcuchu zależności jest miejsce także dla Ciebie na przykład w praca Wrocław?

Miejsca pracy

Spójrzmy pokrótce jakie miejsca pracy generuje cała produkcja i logistyka. Jest ich na tyle sporo, że pozwoliliśmy sobie na pokazanie jedynie wybranych. Zacznijmy więc od początku:

  • Transport – do firmy muszą dotrzeć pożądane surowce lub półprodukty. Aby, zachować płynność transportu, potrzeba wielu ludzi. W przypadku transportu morskiego ważni są ludzie odpowiedzialni w portach za rozładunek i załadunek. Jeśli choć część trasy do odbiorcy będzie biegłą po drogach publicznych – potrzebni są bardzo kierowcy ciężarówek.
  • Fabryki – zakłady to nie tylko pracownicy produkcyjni. Pracuje tu cała rzesza osób odpowiedzialna za logistykę. Gdy kierowca samochodu ciężarowego przyjeżdża z dostawą, ktoś musi ją przyjąć (podpisać stosowne dokumenty), rozładować i zarządzić, gdzie mają trafić przywiezione rzeczy. W przypadku fabryk nie sposób nie wspomnieć również o osobach kierujących brygadami/jednostkami organizacyjnymi oraz tych, którzy odpowiedzialni są za utrzymanie w ruchu maszyn przemysłowych.
  • Magazyny – każda fabryka ma przy sobie (choćby najmniejszy) magazyn. Trafiają tam zarówno przyjęte w dostawie surowce/półprodukty, jak i gotowe do dalszej drogi produkty (ewentualnie półprodukty, jeśli ich wytwarzaniem zajmuje się fabryka). Na magazynach potrzeba ludzi, którzy posiadają uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi.
  • Spedycja – fabryki, kontrahenci, klienci, przewozy… – to wszystko sprawia, że na rynku dużą rolę odgrywają firmy spedycyjne. Zajmują się one organizacją dostaw.
  • Kurierzy – transport to nie tylko przewóz statkami, pociągami i ciężarówkami. Do klientów detalicznych produkt trafia przez kurierów. Firmy kurierskie mogą także przewozić dokumenty między oddziałami etc. W przypadku małych lokalnych fabryk kurierzy mogą być odpowiedzialni za większą część transportu.

Gdzie znajdziemy pracę?

Prawie każde miasto posiada jakieś fabryki. Są oczywiście takie, które mają ich sporo, a więc i dużo miejsc pracy tworzących się wokół. Zatrudnienia w transporcie i logistyce warto szukać szczególnie w obrębie specjalnych stref ekonomicznych. Taka znajduje się choćby w praca Gliwice. Przy poszukiwaniu pracy będą przydatne także uprawnienia: np. kursy uprawniające do prowadzenia wózkami widłowymi, prawo jazdy kat. C lub C + E. W firmach kurierskich przeważnie wystarczy kat. B.