Skręt jelit u psa- ważne informacje

Na rozszerzenie i skręt jelit u psa wpływają uwarunkowania anatomiczne. Duże znaczenie ma także nieprawidłowa dieta. Znaczenie mają też złe nawyki żywieniowe polegające na łapczywym jedzeniu i aktywności fizycznej po posiłku. Zwierzętami predysponowanymi do wystąpienia tych stanów są duże rasy o smukłej budowie ciała. Jeśli istnieją wskazania do wystąpienia tego rodzaju schorzenia warto jest stosować specjalistyczną karmę dedykowaną zapobieganiu tej choroby. 

Podstawową profilaktyką jest podawanie mniejszych porcji jedzenia oraz unikanie pośpiechu po spożywania pokarmów przez psa. Warto jest zadbać, aby pies po jedzeniu odpoczął, a dopiero później podejmował aktywność fizyczną. Jeśli pies nie będzie poruszał się z pełnym żołądkiem ryzyko wystąpienia skrętu znacznie spadnie.

Zabieg- przyszycie żołądka

Gastropeksja to nowoczesna metoda polegająca na przyszyciu żołądka do ściany brzucha. Wykorzystanie najnowszych metod polegających na użyciu endoskopu umożliwia przeprowadzenie zabiegu w najmniej inwazyjny sposób. Polega ona na napełnieniu żołądka powietrzem, tak aby zbliżyła się do ściany brzucha, przez co chirurg ułatwia sobie dostęp do żołądka. Następnie wykonuje się nacięcia, aby odsłonić ścianę żołądka. Chirurg przeszywa żołądek do tkanki mięśniowej. Po zakończonym zabiegu pupil zostanie wyposażony w specjalne kołnierz lub koszulkę. Weterynarz także informuje na temat postępowania ze zwierzęciem.

Jedną z największych zalet tej metody jest jej niska inwazyjności. Względem starszych metod umożliwia powrót do zdrowia o wiele szybciej oraz lepsze samopoczucie psa. Proces jest wyjątkowo skuteczny, a ryzyko wystąpienia skrętu spada poniżej 5%.

Znieczulenie oraz inne informacje

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne. Dzięki temu pies ma największy komfort w trakcie i po zabiegu. Cały proces trwa jeden dzień- oznacza to, że pies wróci w tym samym dniu do domu, po udanym zabiegu. 

Zabieg może być izolowany, czyli samodzielny. Nie przeszkadza to jednak w łączeniu go z innymi zabiegami profilaktycznymi. Przykładowo kastracją lub sterylizacją. 

Predysponowane rasy do wystąpienia skrętu jelit i żołądka:

Głównym czynnikiem anatomicznym wpływającym na wystąpienie tego rodzaju schorzenia jest głęboka klatka piersiowa. Kluczową rolę odgrywa także wiek pupila. Wraz ze wzrostem metryki rośnie ryzyko wystąpienia stanu chorobowego. Przede wszystkim są to duże psy o szczupłej posturze:

  • Owczarki niemieckie 
  • Dog niemiecki
  • Dobermany
  • Wyżyły 
  • Settery irlandzkie
  • Psy pasterskie