Sprzedaż czy zezłomowanie starego auta – co się opłaca?

Właściciel auta, które uległo nieodwracalnemu uszkodzeniu, lub w przypadku którego koszty naprawy znacznie przewyższają wartość pojazdu, ma do wyboru jego sprzedaż lub zezłomowanie. Choć obie opcje są kuszące i warte rozważenia, z różnych powodów złomowanie auta jest łatwiejsze i częściej wybierane. Dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma zezłomowanie pojazdu i jakie są aktualne stawki za kilogram złomu.

Ile dostaniesz za zezłomowanie auta?

Cena złomowania auta uzależniona jest od stawki proponowanej przez konkretną Stację Demontażu Pojazdów. Aktualnie można otrzymać od 30 do 40 groszy za kilogram w przypadku samochodu osobowego i około od 40 do 60 groszy za kilogram, jeśli na złom trafiają autokary czy samochody ciężarowe. Zakładając, że masa pojazdu wynosi 1525 kilogramów, a stawka, którą oferuje skup złomu to 40 groszy, otrzymasz 610 złotych. W związku z tym, że stawki mogą się różnić w zależności od miasta i województwa, warto skontaktować się osobiście lub telefonicznie z firmą specjalizującą się w złomowaniu pojazdów w okolicy, by poznać aktualną ofertę.

Jak przebiega procedura zezłomowania auta?

Stacje zajmujące się kasacją pojazdów najczęściej wymagają, by masa całkowita auta wynosiła minimum 90% masy wpisanej w dowodzie. Wymontowanie kilku części na sprzedaż przed złomowaniem może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów nałożonych przez stację za każdy brakujący kilogram, co zdecydowanie obniży korzystność złomowania.

Aby oddać auto do utylizacji, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, w tym dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeśli została wydana, a także dokumentu potwierdzającego własność pojazdu, jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest ktoś inny.

Kolejnym etapem jest dotarcie do Stacji Demontażu Pojazdów. W przypadku aut przeznaczonych do recyklingu najczęściej samodzielny dojazd na miejsce jest niemożliwy, dlatego wiele punktów oferuje pomoc w przetransportowaniu auta. Na miejscu auto jest ważone i właściciel otrzymuje informacje o kwocie, jaką za nie uzyska. Jeśli mu ona odpowiada, otrzymuje zaświadczenie o przyjęciu pojazdu na złom. Właściciel pojazdu ma 30 dni na wyrejestrowanie samochodu.

Czynniki, dla których złomowanie auta jest częściej wybierane

Podsumowując, złomowanie auta w Stacji Demontażu Pojazdów to łatwy sposób na pozbycie się starego samochodu. W odróżnieniu od sprzedaży, w skupie złomu samochodowego w Rzeszowie wszystkie formalności, pozostawienie pojazdu i otrzymanie pieniędzy regulowane są od ręki. Właściciel takiego auta nie musi tracić czasu ani energii na umawianie się z potencjalnymi kupcami i prezentowanie stanu pojazdu. Ponadto auto może nie sprzedać się od razu. Jeśli umowa ubezpieczenia pojazdu kończy się, zwlekanie z pozbyciem się pojazdu będzie wiązać się z niepotrzebnym poniesieniem dodatkowych kosztów przedłużenia polisy ubezpieczeniowej.