Jak założyć sklep internetowy?
W czasach, gdy większość rzeczy staje się zautomatyzowanych i przeniesionych do sieci, ludzie sięgają po wygodne rozwiązania. Bardzo łatwo jest dzisiaj zamówić rzeczy online, bez wychodzenia z domu. Coraz częściej słyszymy o założeniu własnego biznesu, pozyskaniu niezależności i stałego przychodu. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie biznesu jest otworzenie własnego sklepu internetowego. Jeśli poświęcimy swój czas i zaangażowanie, możemy zyskać znacznie więcej niż się wydaje!
Jak zacząć sklep internetowy?
Najważniejszą rzeczą jest określenie zakresu produktu, który będziemy sprzedawać. Może być to odzież, kosmetyki, materiały budowlane, cokolwiek chcesz! Ważne, abyś orientował się w danej dziedzinie. Przy wybieraniu weź pod uwagę:
- wymagania formalne ( podatek VAT i obowiązkowe uzyskanie pozwolenia na sprzedaż danego produktu)
- cenę towaru (biznes musi być dla Ciebie opłacalny, trzeba oszacować przewidziany zysk na produkcie)
- biegłość w danym temacie (musisz mieć pewną wiedzę w tym zakresie, ale spokojnie – ją można nabyć przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania)
Nasuwa się bardzo ważne pytanie – skąd wziąć towar? Jest to zależne od charakteru Twojego biznesu, ale możesz zrobić to na kilka sposobów. Produkty możesz kupić bezpośrednio od producenta lub z hurtowni. Przy odrobinie szczęścia możesz odkupić je od osób prywatnych, jeśli akurat posiadają jego większą ilość.
Jakie formalności trzeba załatwić?
Najważniejszą kwestią jest decyzja o zarejestrowaniu działalności. Nie musisz tego robić, jednak stracisz wtedy dużo możliwości. Jeśli postanowisz ją zarejestrować, pamiętaj że sklep online maPKD 47.91.Z. Jest jeszcze kilka spraw do załatwienia:
- Konieczność posiadania kasy fiskalnej w sklepie internetowym
- Obowiązek odprowadzania podatku VAT, który jest konieczny dla przychodu rocznego >200 000 zł
- Jeśli w ofercie sklepu będziesz miał produkty z zakresu żywności, musisz powiadomić sanepid
Wybór gotowego oprogramowania
Jest to dobra opcja na początek. Gotowe oprogramowanie sklepu pozwala na zmniejszenie ilości obowiązków. Oznacza to, że będziesz mógł poświęcić więcej czasu na realizację zamówień, nie martwiąc się sprawami technicznymi strony internetowej. Przy wybieraniu platformy trzeba wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii:
- funkcje SEO
- ilość integracji z systemami zewnętrznymi
- zakres automatyzacji
- ewentualna prowizja za sprzedaż
- pomoc w rozwiązywaniu wszelkich kwestii oferowana przez platformę
Prawie gotowe, jeszcze tylko domena!
Wybór oprogramowania sklepu to jeszcze nie wszystko. Musisz wykupić domenę, czyli adres www strony. Powinna być powiązana z nazwą sklepu, być do niego zbliżona. Zastanów się, czy będziesz prowadził sprzedaż wielokanałową – w grę wchodzą także popularne serwisy internetowe np. Allegro.