Jak obniżyć rachunek za prąd? 4 praktyczne porady
Rachunek za prąd może czasem przyprawić o zawrót głowy, szczególnie gdy wiele sprzętów w naszym domu działa na tego rodzaju energię. Jak skutecznie zmniejszyć jej zużycie?
1. Wymień żarówki na energooszczędne
2. Wybieraj sprzęty domowe o wysokiej klasie energetycznej
3. Pamiętaj o wyłączaniu sprzętów, z których nie korzystasz
4. Sprawdź oferty innych dostawców prądu
1. Wymień żarówki na energooszczędne
Chociaż wydaje się to banalnym stwierdzeniem, to często nie pamiętamy o tym by przy wymianie żarówek zwrócić uwagę na ich pobór mocy. Jeżeli zależy nam na obniżeniu rachunków za prąd, dobrą opcją jest sprawdzenie wszystkich żarówek, jakie mamy w domu, a następnie wymienienie tych mało ekonomicznych na energooszczędne lub LED. Ważnym jest również to, jak korzystamy ze światła – największy pobór mocy zachodzi w momencie włączenia, w związku z czym ciągłe włączanie i wyłączanie światła może kosztować nas więcej, niż zostawienie go palącego się przez jakiś czas.
2. Wybieraj sprzęty domowe o wysokiej klasie energetycznej
Każdy z nas ma w domu sprzęty, które muszą działać często lub wręcz bez przerwy: lodówka, kuchenka, pralka i tak dalej. Wybierając urządzenia o wyższej klasie wprawdzie zapłacimy za nie więcej jednorazowo w sklepie, jednak na dłuższą metę może nam to pomóc w zaoszczędzeniu sporej kwoty w rachunku za prąd. W przypadku pralek i zmywarek warto także sprawdzić poziom poboru wody – w tych o wysokiej klasie może być on zauważalnie niższy, co przełoży się na obniżenie obydwu comiesięcznych opłat za media.
3. Pamiętaj o wyłączaniu sprzętów, z których nie korzystasz
Wiele osób ma tendencję do zostawiania włączonego komputera, ładowarki wpiętej w gniazdko czy też telewizora, z którego nikt akurat nie korzysta. Tego typu rzeczy również odpowiadają za podwyższony rachunek za prąd, a pamiętanie o ich wyłączeniu może znacząco odciążyć naszą kieszeń. Jeżeli nie możemy zapamiętać lub nie chce nam się wyłączać każdego sprzętu osobno, możemy zawsze zakupić listwy antyprzepięciowe, do których podepniemy je grupami. W ten sposób możemy również zabezpieczyć elektronikę przed zniszczeniem, na przykład przez szalejącą w nocy burzę.
4. Sprawdź oferty innych dostawców prądu
Czasem aby obniżyć rachunek za prąd trzeba się także „przeprowadzić”. Warto sprawdzać operatorów lokalnych, z których nie korzystamy, a którzy mogą mieć lepszą ofertę od naszego aktualnego dostawcy. Tańsza energia elektryczna jest również zależna od wybranej taryfy – warto rozważyć tę weekendową, jeżeli w większości korzystamy z prądu w godzinach wieczornych i w trakcie weekendów właśnie.