Wydajność LPG w odniesieniu do innych paliw

Wydajność LPG to jedna z podstawowych zalet, które wpływają na jego popularność. Zużywa się go wyłącznie w momentach rzeczywistego zapotrzebowania, bez rozpalania i wygaszania. Wyróżnia się także efektywnością spalania. LPG jest efektywnym nośnikiem energii w porównaniu z innymi paliwami używanymi w gospodarce. Poddawany jest procesom czyszczenia, podczas których eliminowane są związki siarki. Z tego względu wyróżnia się także właściwościami ekologicznymi. To wydajne paliwo jest zarówno bardziej opłacalne w porównaniu z 1 kg węgla (1,17 l LPG), 1 l oleju opałowego (1,43 l LGP), jak i 1 m3 gazu ziemnego (1,28 l LPG). Jakie są zalety LPG?

Zalety LPG w odniesieniu do innych paliw

Gaz LPG ma bardzo duże spektrum możliwości. Może służyć do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody, przygotowywania posiłków, a także jako paliwo samochodowe. Przydomowe zbiorniki umieszczone są głęboko pod ziemią, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na estetykę otoczenia.

Gaz płynny umożliwia całkowite zrezygnowanie z korzystania z gazu ziemnego. Jest przy tym zdecydowanie tańszy w eksploatacji od innych źródeł energii. W efekcie zainstalowanie gazu w zbiornikach z biegiem czasu może okazać się opłacalną inwestycją, która szybko się zwróci. Wydajność spalania LPG jest bardzo efektywna, a jego zastosowanie jest praktycznie bezobsługowe. Gaz jest doskonałym paliwem, które nadaje się do spalania w gazowych kotłach kondensacyjnych. Uwarunkowane jest to głównie budową chemiczną. LPG zawiera dużo wodoru, dzięki czemu spaliny mają więcej pary wodnej. Z jej skroplenia można uzyskać dużą ilość energii.

LPG charakteryzuje się także wysoką wartością opałową do 93,57 MJ/m3 – dla porównania wartość dla gazu ziemnego wynosi do 36,13 MJ/m3. Spalanie gazu wiąże się również z niewielką ilością emitowanych zanieczyszczeń, głównie CO2.

Dlaczego LPG to dobry wybór?

Gaz LPG znajduje zastosowanie zarówno w ogrzewaniu domostw, jak i jako instalacja samochodowa. To właśnie samochody przyczyniają się do zwiększonej emisji spalin i zanieczyszczeń środowiska. Podczas spalania gaz jest o wiele bardziej przyjazny dla otoczenia niż ropa, czy też benzyna. W rezultacie powstaje mniej spalin. LPG jest także znacznie tańszym rozwiązaniem od tradycyjnych paliw. Dodatkową zaletą gazu jest redukcja hałasu – silnik zasilany gazem jest cichszy od benzynowego nawet o 2 – 4 decybeli.

Jak mówi pracownik firmy Gal – Gaz oferującej dystrybucję gazu LPG: „LPG jest zalecany przez WHO jako paliwo do gotowania. Stosowane odpowiedniki – drewno, węgiel, suszony nawóz, przyczyniają się co roku do przedwczesnej śmierci nawet 1,6 mln osób za sprawą szkodliwej emisji wydzielanej podczas spalania. Wykorzystanie LPG zapobiega w tym kontekście również wycinaniu lasów. Spalanie gazu powoduje o 20% niższą emisję CO2 niż olej opałowy i o 50% niższą niż węgiel”.

Decydując się na zakup gazu LPG, należy wybierać jedynie profesjonalne rozlewnie gazu. LPG dostarczane w specjalnie do tego przystosowanych butlach to gwarancja bezpiecznej i udanej transakcji.