Czy holter EKG to jedyne skuteczne badanie serca?

Holter EKG to urządzenie, dzięki któremu możemy zaobserwować w łatwy sposób, jak pracuje nasze serce podczas codziennego wysiłku. Monitoring holterem może wykluczyć lub potwierdzić problemy. Jednak to nie jedyne badanie zalecane podczas problemów z mięśniem sercowym. Jakie jeszcze testy warto wykonać dla uzyskania pełnego obrazu choroby?

Jak działa holter EKG?

Holter RKG to urządzenie, które ma za zadanie monitorować i zapisywać wyniki pracy serca podczas codziennego wysiłku oraz odpoczynku. Dla uzyskania, pełnego i prawdziwego obrazu badania, powinniśmy podczas noszenia holtera starać się wykonywać nasze codzienne obowiązki. Dzięki temu istnieje szansa na wykrycie nieprawidłowości lub ich wykluczenie.

Holter EKG to urządzenie, które za pomoc elektron przyczepionych do klatki piersiowej odbiera impulsy elektryczne, zgodnie z pracą naszego serca. Na wykresie zobaczy, więc kiedy nasze serce było poddawane wysiłkowi fizycznemu, kiedy odpoczywaliśmy, a także wszelkie anomalie pracy mięśnia sercowego. Jest to bardzo miarodajne badanie, pod warunkiem, że pacjent będzie w czasie monitoringu wykonywał codzienne czynności, nie próbując ukryć pewnych aktywności.

Badanie holterem z reguły trwa 24 godziny. Nie ma szczególnych wytycznych co do stanu zdrowia pacjenta, diety lub wieku pacjenta, u którego ma być przeprowadzona diagnostyka. W badaniu może uczestniczyć każdy i nie jest wymagane do niego skierowanie. Monitoring holterem jest bezbolesny i nie wymaga przebywania w szpitalu.  Przesłanką do wykonania badania są omdlenia, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej oraz inne niepokojące objawy zdrowotne. Przed przystąpieniem do badania zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Inne zalecane badania serca

Jednym z podstawowych badań układu sercowo-naczyniowego, które możemy wykonać w swoim domu, jest pomiar ciśnienia. Jego wynik może nam pokazać to, czy jesteśmy zdrowi, czy też mamy problemy z niskim lub wysokim ciśnieniem. Jeżeli ciśnienie jest podwyższone i taki wynik utrzymuje się przez dłuższy czas, należy umówić się na wizytę do lekarza, który zleci dalsze badania, aby wykryć przyczynę podwyższonego ciśnienia. Należy przy tym pamiętać, że aby wynik pomiaru ciśnienia był miarodajny, należy go wykonać trzy raz w niewielkich odstępach czasu.

Kolejnym badaniem, które warto wykonać w przy diagnostyce chorób serca, jest EKG. Pomoże ono wykluczyć wrodzone lub nabyte wady serca. EKG wykonuje się również do oceny skutków m.in. nadciśnienia tętniczego oraz choroby wieńcowej. Samo badanie EKD trwa kilka minut, jednak jego interpretacja przez lekarza może zająć nieco dłużej. Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań i jest obowiązkowe przed podjęciem niektórych rodzajów pracy zawodowej (szczególnie tych, które są narażone na promieniowanie elektromagnetyczne).

Innym zalecanym badaniem podczas diagnozy chorób układu sercowo – naczyniowego jest test wysiłkowy na bieżni. Niekiedy holter EKG, nie daje oczekiwanych wyników. W takich przypadkach lekarz prowadzący może zlecić dodatkową diagnostykę. Podczas stabilnego trybu życia niektóre wady serca pozostają w ukryciu. Dopiero dodatkowe bodźce, jak np. wysiłek fizyczny dają objawy chorobowe. Dlatego test wysiłkowy na bieżni może pomóc w wykryciu problemów z sercem. Badanie polega na odbieraniu impulsów z serca podczas zmiennego wysiłku podczas biegania. Test wysiłkowy pozwala określić wydajność pracy serca oraz zdiagnozować ewentualne problemy.

Poza wymienionymi badaniami warto pamiętać o regularnej diagnostyce krwi. Dzięki badaniom krwi możemy na wczesnym etapie wykryć problemy z podwyższonym cholesterolem lub cukrzycą. Badanie krwi jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich pacjentów ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Mając na uwadze zdrowe serce, powinniśmy regularnie wykonywać obliczenia BMI. Jest to proste obliczenie, które pozwoli nam określić na indeks masy ciała (Body Mass Index). Podwyższony BMI może świadczyć o zagrożeniu chorobami układu krwionośnego, w tym również chorób serca.  W takim wypadku warto poddać się dalszym badaniom i ewentualnemu leczeniu pod okiem specjalisty.