Wbrew pozorom, wybranie odpowiedniego dla siebie gotowego projektu domu czy zdecydowanie się na taki na indywidualne zamówienie, nie są taką prostą sprawą. Ogromny wybór istniejących na rynku projektów może z jednej strony pomóc osobom pewnym swoich pomysłów wybrać wymarzony dom, z drugiej namieszać tym, którzy nie wiedzą do końca, który projekt ostatecznie wybrać. W takiej sytuacji warto złożyć wizytę w pracowni architektonicznej. Tam oprócz pomocy w wyborze gotowego projektu i adaptacji można złożyć zamówienie indywidualne na swój własny, niepowtarzalny projekt. Podpowiemy, jak wybrać pracownię architektoniczną, na co zwrócić uwagę i czym się kierować oraz jak wygląda pierwsza rozmowa z architektem i co zrobić, by przyjść na nią przygotowanym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracowni architektonicznej
Po pierwsze, warto aby pracownia miała swoje biuro w pobliżu lokalizacji działki, na której stanie Twój dom. W trakcie budowy mogą powstać różne sytuacje, w wyniku których konieczna będzie wizyta autora projektu. Dlatego warto, aby biuro pracowni było przynajmniej w obrębie tego samego województwa. Dobrym rozwiązaniem okaże się również sprawdzenie opinii na forach internetowych dotyczących danego zakładu. Może okazać się, że w Twoim otoczeniu ktoś niedawno budował dom i ma on do polecenia biuro odpowiednie dla Ciebie. Działalność pracowni przybliży Ci jej portfolio. Prace podpowiedzą Ci, jaki styl posiadają architekci pracujący w danym biurze i jakiego pomysłu możesz się spodziewać na swój projekt. Jeśli przedstawione w nim wizualizacje Ci się nie podobają, lepiej poszukać innego biura, które projektuje domy bardziej odpowiadające Twojemu stylowi i wyobrażeniom dotyczącym przyszłego domu. Większość zakładów oferuje darmowe pierwsze spotkanie, na którym poznasz styl pracy architekta, jego nastawienie i podejście do Twojego przyszłego domu.
Pierwsza rozmowa z architektem
Przed spotkaniem, zastanów się przede wszystkim co Ci się podoba, jaki styl preferujesz, co musi być w Twoim wymarzonym domu, bez czego nie wyobrażasz sobie życia a jakie elementy mogą okazać się niekoniecznie przydatne. Postawa architekta pokaże Ci, jak wyglądałaby Wasza współpraca. Jeśli słucha Cię, zadaje pytania i upewnia się, że wszystko dobrze zrozumiał, prawdopodobnie trafiłeś na fachowca godnego zaufania. Wszystkie swoje pomysły i obawy dotyczące budowy domu powinieneś przedstawić wybranemu architektowi. Tylko dzięki tej więzi będziecie na dobrej drodze ku wyborze czy stworzeniu idealnego projektu. Powinno być one obustronne. Pamiętaj, że rozmawiasz z osobą, która w swojej dziedzinie szkoliła się przez lata, pracuje i ma doświadczenie. Zaufaj zatem jej, nie komuś kto w Internecie zapewnia o nowych przepisach czy niesamowitych rozwiązaniach, które warto uwzględnić w swoim projekcie. Nie upieraj się przy takich rozwiązaniach. Zamiast tego wysłuchaj propozycji architekta. W trakcie pierwszej rozmowy padnie wątek dotyczący Twoich możliwości finansowych. Projektant przybliży Ci na nim koszty budowy takiego domu, który będzie mieścił się w Twoim budżecie. Przy niezrozumiałych wątkach zadawaj pytania, a odpowiedni architekt poinformuje Cię o wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć. Na pierwszą rozmowę należy się odpowiednio przygotować. Wybierz z Wydziału Kartografii i Geodezji urzędu miasta lub gminy mapę lokalizacyjną najlepiej w skali 1:500. Dodatkowo przyda się wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja dotycząca Warunków Zabudowy. W tych dokumentach znajdują się informacje między innymi o tym, jak powinien wyglądać budynek w danej lokalizacji, jak wysoki może być oraz szczegółowe informacje dotyczące dachu.
Wybór odpowiedniej pracowni architektonicznej jest kluczowy, jeśli chodzi o Twój przyszły dom – jego wygląd, rozmiar, funkcjonalny układ pomieszczeń i komfort, który Ty i Twoja rodzina będziecie w nim odczuwali. Z racji tego warto wybrać polecaną na rynku pracownię z wykwalifikowanymi architektami. Z tym, który będzie adaptował lub tworzył Twój projekt od podstaw, warto stworzyć więź opartą na wzajemnym zaufaniu i szczerości. Jest to jeden z punktów gwarantujących powstanie projektu Twoich marzeń.