ETF dla lepszej dywersyfikacji portfela
Fundusze ETF to bardzo dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Aby jednak czerpać zyski z tych instrumentów finansowych, warto znać podstawę ich działania, a także potencjalne niebezpieczeństwa, które się z nimi wiążą. Sprawdź koniecznie nasz poradnik!
Czym są fundusze ETF?
Fundusze ETF można porównać do gotowych koszyków m.in. akcji, obligacji, surowców. Tym samym za pomocą jednego zlecenia można zainwestować w wybraną branżę, konkretny region lub indeks giełdowy. ETF w praktyce ułatwiają inwestowanie. Nie trzeba już wybierać pojedynczych składników do portfela.
Jak działają fundusze ETF w praktyce?
Najlepiej omówić to na przykładzie. Jeżeli indeks, w który zainwestowałeś przy pomocy ETF, urósł lub spadł w danym okresie o 10%, wówczas wartość Twojej inwestycji również zmieni się o ok. 10%. Proste, prawda? Jeśli chcesz inwestować w te instrumenty, potrzebny Ci profesjonalny broker Saxo, który zapewnia platformę transakcyjną.
Co zyskujesz z funduszami ETF?
Fundusze ETF mają sporo zalet. Do najważniejszych z nich należą:
- duża prostota i przejrzystość
Fundusze ETF to setki gotowych rozwiązań, dostępnych od ręki. Umożliwiają inwestowanie w sektory, indeksy giełdowe, portfele obligacyjne lub określone surowce, takie jak złoto, platyna, ropa naftowa, gaz ziemny itp. Jako inwestor nie musisz już poświęcać czas na analizowanie finansów konkretnych spółek, ani poświęcać czas na budowę swojego portfela. W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, w każdym momencie trwania sesji giełdowej można dokonać sprzedaży funduszu.
- niskie koszty i łatwy dostęp
Średni roczny koszt zarządzania akcyjnymi funduszami ETF oscyluje poniżej 0,5%. Wiele funduszy ETF pobiera jednak opłaty mniejsze niż 0,1%. Odpowiada za to m.in. duża automatyzacja procesu.
Minimalna wartość zakupu pojedynczego ETF to najczęściej kilkadziesiąt do kilkuset złotych czyli na inwestycje mogą sobie pozwolić nawet osoby, które dysponują bardzo niewielkim kapitałem początkowym.
- dywersyfikacja i wybór
Fundusze ETF mogą odwzorowywać między innymi całe indeksy. Tym samym przy pomocy zaledwie jednego kliknięcia można zbudować całkiem przyzwoity zdywersyfikowany portfel. Zróżnicowanie funduszu ETF obniża ryzyko inwestycji w porównaniu choćby do zakupu pojedynczych akcji, a także odpowiada na większość potrzeb inwestycyjnych, niezależnie od posiadanego doświadczenia. Dzięki funduszom ETF znacznie łatwiej rozłożyć swoje inwestycje globalnie, a co za tym idzie skutecznie uniezależnić się od lokalnej koniunktury.