Kleje poliuretanowe – czym się charakteryzują i kiedy po nie sięgać?
Kleje poliuretanowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie w przemyśle, a to wszystko za sprawą ich łatwej aplikacji oraz szerokiej dostępności. Zwykle korzysta się z nich podczas klejenia bardzo dużych powierzchni. Z tego zadania wywiązują się znakomicie. Użytkownicy mogą z nich korzystać na kilka różnych sposobów, a konkretniej pod postacią masy lub w formie płynnej. Wszystko jest uzależnione od tego, w jakich sytuacjach będzie się po nie sięgało i przy jakich procesach będą wykorzystywane.
Kleje poliuretanowe – co trzeba o nich wiedzieć? Rodzaje i zastosowanie
Kleje poliuretanowe występują w dwóch podstawowych formach, a mianowicie w wersji jednoskładnikowej oraz dwuskładnikowej. Jeśli użytkownicy chcą je prawidłowo rozprowadzać, będą do tego potrzebować:
- pędzla,
- szpachli,
- systemu dozującego.
Dobór akcesoriów jest zależny od tego, pod jaką konkretnie postacią występuje klej poliuretanowy (płynna lub masa). Dzięki temu, że z pomocą wspomnianych klejów można ze sobą łączyć duże powierzchnie, produkty są wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, lotniczej oraz budowlanej, ale też w przemyśle morskim i przy rozmaitych pracach montażowo-warsztatowych. Za każdym razem powinno się je jednak dobierać z pomocą wykwalifikowanego fachowca. Sporym ułatwieniem może być oferta zawarta na stronie https://www.woronko-kleje.pl/Klejenie-duzych-powierzchni/Kleje-poliuretanowe-_g32250.htm.
Najmocniejsze strony klejów poliuretanowych – czym się wyróżniają?
W tym miejscu należałoby się zastanowić nad tym, jakie są najmocniejsze strony klejów poliuretanowych? Do ich największych zalet można zaliczyć m.in.:
- bardzo dobre właściwości użytkowe,
- wytrzymałość łączeniową,
- wysoką odporność na szkodliwe działanie czynników chemicznych,
- precyzyjne wypełnianie szczelin,
- elastyczność i możliwość malowania.
Z tego też względu po kleje poliuretanowe sięga się wszędzie tam, gdzie zainteresowanym osobom przychodzi pracować z elementami drewnianymi, wykonanymi z tworzyw sztucznych lub metalowymi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, kleje mogą być wykorzystywane przy łączeniu drewna lub metalu z twardą pianką. Przydaje się to m.in. w szeroko rozumianym przemyśle samochodowym. Stosowanie klejów poliuretanowych jest dość prostym procesem, ponieważ wystarczy odpowiednio przygotować powierzchnię, na którą nanosi się klej (sucha, bez kurzu i wolna od oleju oraz tłuszczu), a następnie pokryć klejone powierzchnie powłoką gruntującą lub też przemyć je przy pomocy odpowiednio dobranego środka rozpuszczającego.