Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy, leczenie
Astma oskrzelowa, nazywana również dychawicą należy do najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych. Ostry, przewlekły stan zapalny powodują infekcje bakteryjne oraz wirusowe, a w niektórych przypadkach nawet stres. Jest to schorzenie nieuleczalne, które już w pierwszym stadium może spowodować poważne i nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Wiele osób lekceważy pierwsze objawy dychawicy, tłumacząc je chwilowym pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia organizmu. Warto wiedzieć, że przy odpowiednio dobranych lekach objawy zanikają, w związku z czym z choroba można normalnie żyć. Jakie są przyczyny dychawicy? Jak objawia się choroba i jak ją leczyć?
Astma oskrzelowa – przyczyny
Konkretne przyczyny astmy oskrzelowej nie zostały dokładnie zdiagnozowane, lekarze mówią raczej o pewnych zespołach czynników, które mogą ją powodować. Są to między innymi stany zapalne oraz reakcje alergiczne na niektóre substancje przemysłowe. Ogólnie przyczyny dychawicy można podzielić na dwie główne grupy:
- genetyczne – są osoby mające genetyczne predyspozycje do występowania astmy oskrzelowej. Mogą się one ujawniać, kiedy dana osoba ma kontakt z substancjami wywołującymi u niej alergię.
- środowiskowe – spaliny, dym tytoniowy, kurz, roztocza, sierść zwierząt,pyłki roślin oraz wszelkie inne zanieczyszczenia powietrza,a nawet lekki, czy niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać napady kaszlu w zależności od ilości alergenu.
Astma oskrzelowa – objawy
Objawy choroby są ściśle związane z problemami związanymi ze swobodnym przepływem powietrza przez oskrzela. Należą do nich między innymi: świszczący oddech, napadowy kaszel, ucisk w klatce piersiowej oraz obrzęk błony śluzowej. Chorzy skarżą się również na nagłe napady duszności, które ustają jedynie po podaniu leków.
Astma oskrzelowa – leczenie
Leczenie astmy oskrzelowej polega w głównej mierze na zdiagnozowanie alergenu i unikanie kontaktu z nim. W przypadku wystąpienia napadu należy podać leki, które złagodzą duszności i zahamują reakcje alergiczne. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a dolegliwości będą się pogłębiały, pojawi się ból serca, wystąpi sinica lub zaobserwujemy przyspieszenie tętna, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Artykuł powstał we współpracy z https://etwojfarmaceuta.pl/