Choinka w doniczce. Jak ją przesadzić do ogrodu?

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia dla wielu z nas oznaczają zakup choinki. Jakie żywe drzewko wybrać? Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zakup drzewka w doniczce. Cięte prędzej, czy później i tak wyląduje w koszu. Choinkę w doniczce można przechować do wiosny oraz posadzić w ogrodzie. Jak to zrobić? Sprawdź kilka naszych porad.

Choinka żywa w doniczce. Zakup z myślą o przesadzeniu jej do ogrodu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie od zakupu drzewka najbardziej zależy, czy choinka przyjmie się w naszym ogrodzie. Duże znaczenie ma również to, jakie drzewko wybierzemy. Nie każda choinka w doniczce jest w stanie przyjąć się na wiosnę, gdyż świerki lub jodły kupowane z myślą o późniejszym przesadzeniu, często usychają. Co jest przyczyną? Rosnące drzewka posiadają bardzo rozbudowany system korzeniowy, który na czas sprzedaży bardzo często jest przycinany tak, by choinka zmieściła się w niedużej donicy. Zakup drzewka ze zbyt małą powierzchnią chłonną korzeni może skutkować tym, że zasadzone drzewko nie przyjmie się w naszym ogrodzie. Warto więc wybierać choinki, które od dłuższego czasu rosną w pojemniku. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim po tym, że jodła kaukaska w doniczce (w donicy) ma osiadłą, porośniętą mchem i drobnymi chwastami ziemię. Dzięki temu jesteśmy pewni, że zdobyliśmy świetny okaz, a roślina przeżyje i przyjmie się na wiosnę. Jeśli ziemia w doniczce jest świeża, oznacza to, że choinka żywa w doniczce została wykopana i przesadzona w ostatniej chwili. Daje to mniejszą szansę na to, że choinka przeżyje.

Drzewko choinkowe po Świętach. Jak przygotować je do posadzenia w ogrodzie?

Kiedy nasza żywa choinka spełni swoją funkcję w okresie bożonarodzeniowym, może posłużyć nam dłużej jako drzewko rosnące w ogrodzie. Nie wolno jednak sadzić go do gruntu bezpośrednio po świętach. Doniczkę z drzewkiem należy zabrać z miejsca, gdzie stała do tej pory i umieścić ją w jasnym i możliwie chłodnym pomieszczeniu z dostępem do naturalnego światła. Dobrze jest przechowywać drzewko choinkowe w temperaturze ok. 10°C i dobrze podlewać do wiosny. Choinki nie można wystawiać na dwór, gdyż może zmarznąć. To, jak długo należy ją przechowywać, zależy od pogody. Podczas ostrej zimy z ujemnymi temperaturami, choinkę musimy przetrzymać aż do wiosny. Gdy zima jest łagodna, a warunki znacznie nie różnią się od tych panujących w pomieszczeniu, wystarczy kilka dni. Wówczas śmiało możemy wynieść choinkę na zewnątrz. Dbając o jej kondycję, możemy okryć donicę wraz z drzewkiem agrowłókniną. Dzięki temu zabezpieczymy drzewko przed przemarznięciem. Trudno określić idealną porę do przesadzenia choinki do ogrodu. Powinniśmy zrobić to pod koniec marca, w kwietniu lub w takim okresie, kiedy ziemia rozmarznie i nie będzie już przymrozków. Przed przesadzaniem donica z drzewkiem może postać na zewnątrz, aby choinka oswoiła się z temperaturą.

Żywe choinki w doniczce. Jak przesadzić je do ogrodu?

Posadzenie drzewka w ogrodzie nie jest trudne. Należy tylko zastosować się do kilku zasad, dzięki którym drzewko przyjmie się w ogrodzie. Na co zwrócić uwagę i jak to zrobić?

W miejscu, gdzie planujemy posadzić drzewko, należy wykopać dół dwukrotnie lub nawet trzykrotnie szerszy, niż średnica korzeniowej bryły i głębokości równej wysokości bryły. Wykopaną ziemię zostawiamy. Do wykopanego dołka wsypujemy ok. 5 litrów specjalnego podłoża do iglaków, które kupuje się w sklepach ogrodniczych. Wlewamy min. 5 litrów wody. Następnie możemy wyjąć choinkę z donicy z całą bryłą ziemi oraz sprawdzić jej system korzeniowy. Na tym etapie usuwamy zniszczone lub nadgniłe korzenie, a choinkę z ziemią wkładamy do przygotowanego dołka.

Należy wiedzieć, że drzewko musimy posadzić tak, by nasada pnia (miejsce wyrastania korzeni) była częściowo widoczna. Jest to istotne, gdyż korzenie chłoną wodę i składniki pokarmowe w górnej warstwie gleby, stąd nasada nie może być zbyt nisko. Po przesadzeniu rośliny dół należy dokładnie obsypać ją ziemią. Niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie i podlanie tego miejsca wodą, dzięki czemu eliminujemy ryzyko powstania wolnych przestrzeni, co może skutkować uschnięciem korzeni. Ugniatając ziemię, należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić bryły. Wokół zasadzonego drzewa warto uformować niewielki wałek, który będzie utrzymywał wodę podczas obfitego podlewania, a ta będzie stopniowo wchłaniać się w głąb podłoża. Po pewnym czasie, kiedy choinka się ukorzeni, można podsypać ją niewielką ilością nawozu do iglaków.

Żywe choinki w donicy nie tylko świetnie wyglądają podczas okresu bożonarodzeniowego, gdyż nawet po świętach mogą cieszyć oczy jako piękna roślina w naszym ogrodzie i ozdoba przydomowego krajobrazu. Kupując choinkę w doniczce możemy dać jej drugie, lepsze życie.