Trawnik na nieużytkach

Nieużytkowane, zaniedbane tereny nie tylko nie wyglądają lepiej, ale również bywają wyjątkowo trudne do opanowania. Wyrównanie terenu, a także skuteczne zasianie trawy jest trudnym zadaniem, które wymaga odpowiedniej wiedzy.

Jaki rodzaj trawy wybrać?

Tworząc trawnik na nieużytku możesz zdecydować się na trawnik tradycyjny (naturalny) lub sztuczną trawę ogrodową. Pierwsza z opcji występuje w dwóch rodzajach: trawy sianej lub trawnika w rolce. Bez względu jednak na to, czy zdecydujesz się samodzielnie wysiewać trawnik, czy może zakupisz trawę w rolce – musisz odpowiednio przygotować podłoże, dbając przy tym o jego żyzność.

Sztuczna trawa ogrodowa także wymaga przygotowania gruntu, jednak zdecydowanie mniej kompleksowego. Wystarczy bowiem usunąć chwasty i wyrównać podłoże, pozbywając się dużych nierówności, a żyzność znajdującej się pod spodem gleby nie ma znaczenia dla sztucznej trawy.

Trawa tradycyjna – jak stworzyć trawnik z jej użyciem?

Zakładanie trawnika naturalnego należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Chodzi tu nie tylko o pozbycie się chwastów (choć jest to istotna czynność), ale również nawiezienie żyznej gleby – tak, by trawnik mógł się rozwijać.

Należy także wybrać, czy decydujemy się na trawę z rolki, czy może samodzielny wysiew ziaren. Pierwsze z rozwiązań jest kosztowne, jednak wygodniejsze. Drugie – oznacza mniejsze nakłady finansowe, ale jednocześnie – wiąże się z dużo większym nakładem pracy.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, warto pamiętać, że tradycyjny trawnik trzeba regularnie pielęgnować: podlewać, nawozić, a także poddawać zabiegom, które zapewnią mu zdrowy wzrost. To nie tylko nakłady finansowe, ale również zadania, które wymagają czasu.

Układanie sztucznej trawy z rolki

Sztuczna trawa z rolki to zdecydowanie mniejszy problem, jeśli chodzi o jej układanie. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, usunięciu zanieczyszczeń, wyrównaniu i utwardzeniu powierzchni oraz zabezpieczeniu jej przed wyrastaniem chwastów – można rozpocząć układanie sztucznej trawy. W tym celu wystarczy odmierzyć odpowiednie długości i szerokości gotowych rolek i ułożyć je ściśle, zwracając uwagę na to, by źdźbła były skierowane w jedną stronę. Aby trawnik się nie przemieszczał, warto przykleić go do podłoża za pomocą dwustronnej taśmy – fizeliny. Na koniec trawnik można wyszczotkować, by nadać mu estetyczny wygląd.

Późniejsza pielęgnacja, a także koszty utrzymania sztucznego trawnika wiążą się ze zdecydowanie mniejszymi nakładami – zarówno czasowymi, jak i finansowymi. Co za tym idzie, jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, które nie ustępuje estetyką naturalnej trawie, a w wielu sytuacjach wręcz ją przewyższa. Warto bowiem pamiętać, że sztuczna trawa prezentuje się dobrze bez względu na pogodę: niestraszne są jej skrajnie niskie lub wysokie temperatury, a także brak opadów.

Sztuczna trawa ogrodowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają estetycznej, a jednocześnie niedrogiej i niewymagającej opcji do stworzenia trawnika na nieużytku. Choć przygotowanie naturalnego trawnika także jest możliwe, wiąże się ze zdecydowanie większymi nakładami: czasu i pieniędzy.