Czy laptop do 2000 zł to inwestycja, która się opłaca?

Każdy kto ma doświadczenie z nowoczesnymi technologiami wie, że najlepsze komputery to te składane samodzielnie, albo używane, które charakteryzują się dobrymi parametrami. Druga z wspomnianych kategorii nadal budzi jednak pewne obawy wśród laików, dla których nie jest jasne czy używany laptop do 2000 zł opłaca się na równi z tym kupionym w galerii handlowej. Jak wygląda to w praktyce i dlaczego warto zaufać sprzętom eksploatowanym już wcześniej?

Laptop do 2000 zł – stosunek ceny do jakości

Aby zrozumieć, dlaczego laptop do 2000 zł to dobry wybór, musisz dowiedzieć się najpierw, w jaki sposób taka cena sprzętu elektronicznego jest możliwa do osiągnięcia. Jak wiesz, dystrybutorami tanich komputerów są komisy. Odkupują one sprzęt od użytkowników prywatnych lub dużych firm. Nim laptop znajdzie się jednak w posiadaniu komisu, specjaliści dokładnie go oglądają i oceniają, czy jego renowacja opłaca się firmie i czy można później odsprzedać taki komputer z zyskiem.

Jeśli zapadnie pozytywna decyzja, komputer oddawany jest do działu technicznego w komisie, który naprawia sprzęt, a także czyści jego pamięć w taki sposób, aby użytkowanie używanego sprzętu było bezpieczne dla nowego nabywcy.  Po gruntownej renowacji komputer zostaje wyceniony i ląduje na sklepowej półce. Sprzedawcy zapoznawani są ze specyfikacją i dzięki temu mogą dobrze doradzić kupującym, którzy najczęściej szukając komputerów kierują się ogólnikowymi hasłami tj. laptop z dobrą baterią, laptop do 2000 zł, laptop odporny na uderzenia itp.

Zapoznawszy się z procedurą pozyskiwania laptopów przez komis, wiesz już, że niska cena jest zupełnie naturalna i osiągalna, nawet jeśli zakładamy jeszcze czysty zarobek dla sprzedawcy. Nie należy więc bać się, że laptop do 2000 zł będzie słabej jakości lub nie spełni naszych oczekiwań, zwłaszcza że większość floty komisu stanowią sprzęty o pierwotnym przeznaczeniu biznesowym, a więc bardzo odporne i z dużą mocą obliczeniową. Mówiąc krótko – używana elektronika niejednokrotnie opłaca się bardziej od sprzętu zakupionego bezpośrednio w sieciówce.

Co, jeśli laptop do 2000 zł się zepsuje?

Omawiając laptop do 2000 zł z komisu należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rozterkę, z którą borykają się potencjalni nabywcy takiego sprzętu. Chodzi mianowicie o możliwość reklamacji komputera, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia nie z naszej winy. Czy taka opcja obowiązuje w przypadku elektroniki używanej?

Oczywiście, że tak! Każdy rzetelny sprzedawca laptopów używanych wie, że dla klientów bardzo ważną kwestią jest możliwość zwrotu zakupionego sprzętu, jeśli nie spełni on wymagań lub okaże się wadliwy. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza umowa gwarancyjna będzie bezwzględnie przestrzegana przez sprzedawcę, warto korzystać z usług komisów sieciówkowych, czyli mających siedziby w różnych miastach. Takie salony mają zwykle ustrukturyzowaną politykę gwarancyjną i bardzo dbają o swój nienaganny wizerunek w tym zakresie. Każdy kto kupi laptop do 2000 zł w komisie może spać więc spokojnie.

Co interesujące, polityka gwarancyjna komisów jest już na tyle zaawansowana, że niejednokrotnie łudząco przypomina praktyki stosowane w markowych sklepach z elektroniką. Najlepsze salony z laptopami używanymi w Polsce oferują swoim klientom bowiem możliwość przedłużenia umowy gwarancyjnej. Jeśli więc jesteś osobą, która nie lubi wymieniać sprzętu zbyt często i wiesz, że pragniesz, aby dany laptop do 2000 zł służył Ci dłużej niż 2 lata, poproś w komisie o wydłużenie gwarancji. Standardem jest wybór pomiędzy 12 a 24 miesiącami, choć zdarzają się także miejsca, gdzie gwarancję przedłużymy na nawet 3 lata!

Laptop do 2000 zł – podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić, że laptop do 2000 zł wcale nie musi być gorszy do drogiego sprzętu kupionego w sieciówce. Wszystko zależy bowiem od tego, czy znamy rzetelny komis, który oferuje elektronikę dobrej jakości po ekonomicznej cenie. Jeśli tak, nie powinniśmy obawiać się zakupu używanego laptopa, ponieważ w sytuacji, gdy wykonano go z lepszych podzespołów, może on posłużyć nam przez lata, mimo swej ekonomicznej ceny.