Czy licytacje komornicze to zawsze okazje cenowe?
Teoretycznie, licytacje komornicze są cenowymi okazjami zarówno jak chodzi o samochody i inne ruchomości jak też jak chodzi o nieruchomości. W praktyce jednak nie zawsze a nawet rzadko kiedy tak jest.
Wydaje się, że na komorniczej licytacji samochodu powinien pojawić się tłum licytantów. Zwłaszcza na drugiej licytacji, kiedy to cena wywoławcza samochodu wynosi zaledwie 50% wartości szacunkowej. Często jednak na licytacji nie pojawia się nikt zainteresowany. Dzieje się tak najczęściej z powodu nierzetelnej wyceny pojazdu. Wyceny każdej ruchomości, w tym pojazdu dokonuje komornik który wszak nie jest specjalistą od samochodów zwłaszcza używanych a przecież głównie takie są przedmiotem licytacji. Poniekąd winę za taki stan rzeczy ponosi też wierzyciel egzekwujący który nie interesuje się tym, czy pojazd przeznaczony do licytacji został rzetelnie wyceniony, nie zaskarża wyceny żądając aby została dokonana przez biegłego sądowego: https://pamietnikwindykatora.pl/skarga-na-oszacowanie-ruchomosci-przez-komornika/.
Nie inaczej sprawa ma się w przypadku komorniczych licytacji nieruchomości. Tu wyceny dokonuje nie komornik ale biegły sądowy rzeczoznawca jednak pomimo tego często dzieje się tak, że wycena ma się nijak do faktycznej wartości nieruchomości. Także w takim przypadku wierzyciel egzekwujący może zareagować zaskarżeniem wyceny do sądu ale rzadko to czyni. Często ta bierność wierzyciela jest spowodowana nadmiernym zaufaniem do rzetelności i profesjonalizmu biegłego sądowego.
Spiskowa teoria głosi, że faktyczne okazje cenowe komornicy ukrywają dla swojaków i nie ogłaszają takich licytacji szerzej niż do minimum wymaganego przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy jest to prawda natomiast amatorom licytacji komorniczych jako teoretycznie okazji cenowych zaleca się ostrożność i nie rzucanie się na oślep na licytację nawet gdy jest się jedynym licytantem i można nabyć jej przedmiot za cenę wywoławczą. Można bowiem przepłacić, w przypadku nieruchomości nawet bardzo. Warto zatem albo podszkolić się w temacie wycen nieruchomości albo zlecić prywatną wycenę upatrzonej nieruchomości. Nie będzie taka prywatna wycena wiążąca dla sądu ale pozwoli na ocenę, czy warto przystępować do licytacji komorniczej.