Czy płatności online są bezpieczne?

Dlaczego płatności online stały się tak popularne? Każdego dnia musimy sprostać szeregowi zobowiązań, co powoduje, że nie mamy czasu, a często także chęci na dokonywanie potrzebnych nam zakupów. Zakup online pozwalają zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Z tego powodu warto korzystać z możliwości płacenia za produkty poprzez płatności online. Większość dużych sklepów posiada taką opcję. Także sklepy, które oparte zostały na platformie WordPress, mogą oferować już możliwość płatności WordPress, tak aby ich klienci mieli możliwość w bezpieczny i szybki sposób dokonywać transakcji. Ale czy płatności online tak naprawdę są w 100% bezpieczne?

Bezpieczeństwo płatności online

Bezpieczeństwo płatności online w dużej mierze zależy od systemu płatności, z którego korzysta dany sklep. Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić, czy strona jest odpowiednio szyfrowana. Wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa znajdziemy pod symbolem kłódki, która znajduje się na pasku wyszukiwarki. Certyfikat SSL jest absolutnym minimum dla każdego sklepu internetowego. Oprócz tego powinniśmy się upewnić, czy w trakcie zakupu proszeni jesteśmy o podwójną weryfikację. Instytucje płatnicze, z których korzystamy, są nadzorowane przez różne instytucje, często także przez te, które mają swój nadzór nad bankami. Warto również zwrócić uwagę na to, czy sklep spełnia wszystkie wytyczne RODO. Jeśli tak jest – płatności online są dużo bezpieczniejsze, ponieważ wiemy, dokąd przekierowane są nasze dane osobowe podczas dokonywania transakcji. Na bezpieczeństwo płatności online mają też wpływ wszelkie międzynarodowe certyfikaty, nie tylko o ochronie danych osobowych, ale i o usługach płatniczych.

Zachowanie ostrożności

Przy zachowaniu ostrożności wszelkie płatności, których dokonujemy w internecie, będą dla nas nie tylko niezwykle wygodne, ale i całkowicie bezpieczne. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do sklepu, warto zweryfikować go na podstawie opinii w sieci, korzystając z rejestru KRS lub weryfikując domenę, z której korzysta dany sklep.