Czy za pomocą naturalnych środków czystości można posprzątać dom?

Coraz więcej osób z chęci zadbania nie tylko o ochronę środowiska, ale także o siebie, rezygnuje ze zwykłych dostępnych w każdym sklepie chemicznych środków czystości i zastępuje je środkami czystości, w których składach znajdują się wyłącznie w pełni naturalne składniki. Czy jednak na pewno pozwalają one tak samo skutecznie posprzątać dom?

Dlaczego coraz więcej osób rezygnuje ze zwykłych środków czystości?

Głównym powodem, dlaczego coraz więcej osób zaczyna rezygnować ze zwykłych dostępnych w sklepach środków czystości i zaczyna je zastępować preparatami naturalnymi  są znajdujące się w zwykłych preparatach duże ilości chemii. Jest to element, który ma realny wpływ na stan środowiska oraz na warunki, w naszych domach. Wysprzątany z użyciem tego typu środków dom może faktycznie wygląda czysto i świeżo i nie ma w nim już żadnego zagrożenia biologicznego, ale w zamian pojawia się w nim wiele chemicznych toksyn.

W większości dostępnych w każdym sklepie środków czystości znajdują się m.in. formaldehydy, fosforany i polikarboksyleny, chlor, ftalany, wodorotlenek sodu, amoniak czy tempertyna. Większość tych nazw dla większości z nas jest znana. Ale niestety mało kto wie, jakie mogą być konsekwencje kontaktu z tymi środkami chemicznymi. Wszystkie te składniki są oczywiście dopuszczone do stosowania, ale niestety u wielu osób mogą powodować m.in. powstawanie reakcji alergicznych, zmniejsza się u nich odporność na choroby cywilizacyjne, może dochodzić do podrażnień i uszkodzenia płuc czy do poparzeń skóry. Składniki te mają też oczywiście wpływ na środowisko naturalne, do którego przedostają się np. wraz ze spuszczaną wodą.

Jakie są największe zalety naturalnych i ekologicznych środków czystości?

Alternatywą dla tego typu preparatów mogą być naturalne środki czystości, które w ostatnich latach można już znaleźć w wielu sklepach i supermarketach oraz w sklepach internetowych. W tego typu środkach czystości zawsze wiemy co się znajduje, ponieważ ich składy są podane na opakowaniach. Stosując je, można mieć pewność, ze nie będą one miały żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jak tłumaczy w rozmowie z nami doradca klientów ze sklepu ze zdrową żywnością online Batom.pl, w którym można kupić także wiele innych ekologicznych produktów, m.in. właśnie naturalne środki czystości: “Wszystkie znajdujące się w naturalnych środkach czystości składniki są w pełni biodegradowalne. Naturalne środki czystości, ze względu na brak w nich żadnych środków chemicznych, są także łagodne dla skóry i mają przyjemny zapach. Ich stosowanie nie powinno powodować takich objawów przy sprzątaniu, jak np. łzawienie z oczu, duszności czy szczypanie w gardle. Istotne jest również to, że naturalne środki czystości są zawsze umieszczane w ekologicznych opakowaniach. Najczęściej jest to papier lub szkło, a nawet jeżeli jest to plastik, to taki, który bez problemu będzie można później poddać recyklingowi”.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania naturalnych środków czystości?

Oczywiście nie wszystkie dostępne w sklepach tego typu środki czystości będą tak samo dobre, czyli będą tak samo przyjazne dla nas i dla środowiska naturalnego. Dlatego też wybierając naturalne środki czystości, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy na etykiecie podany jest dokładny skład preparatu i czy nie znajdują się w nim żadne środki chemiczne. Istotne będzie m.in. to, czy zostały w nim zastosowane jakieś konserwanty i czy ich zapach powstał na skutek zastosowania olejków eterycznych, czy jest związany z zastosowaniem substancji syntetycznych. Warto jest także sprawdzić producenta danego preparatu, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert sklepów internetowych. Jeżeli producent interesującego nas środka czystości ma certyfikaty, które potwierdzają to, ze jego produkty są ekologiczne i bezpieczne, to na pewno można mu zaufać. Istotny dla klientów powinien być też rodzaj zastosowanego opakowania. Najlepiej kupować środki czystości w opakowaniach szklanych lub papierowych. Nie oznacza to jednak, że każde opakowanie plastikowe jest złe. Jeżeli zastosowany plastik nadaje się do recyklingu, to można takiemu produktowi zaufać.